12 Eylül Darbesi, 42 Yıl Sonrasında Gene Lanetlendi

CHP İl Başkanı Çelebi yapmış olduğu yazılı açıklamada darbeleri ve darbecileri lanetledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, uygar uygarlık hedefiyle kurulan Cumhuriyet’in demokrasi ve aydınlık gelecek yolundaki kazanımlarının 12 Eylül askeri darbesiyle ağır hasar aldığını söylemiş oldu. 12 Eylül’ün Türkiye’nin aydınlık geleceğine yaralanan bir darbe bulunduğunun altını çizen Çelebi, “12 Eylül’ün karanlığından ne yazık ki kurtulabilmiş değiliz. Karanlıktan aydınlığa çıkışın tek yolu Cumhuriyetimizi gerçek anlamda demokrasiyle taçlandırmaktan, hak, hukuk ve adaleti tesis etmekten geçiyor. Geleceğimizi çalan 12 Eylül’ü ve tüm darbeleri lanetliyoruz” dedi. 
CHP Adana İl Başkanı Çelebi, 12 Eylül askeri darbesinin 42.yıldönümü sebebiyle yapmış olduğu yazılı açıklamada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık, uygar, demokratik, laik  bir Türkiye hedefiyle kurduğu Türkiye’nin meydana gelen devrimlerle elde etmiş olduğu kazanımların 12 Eylül darbesiyle büyük bir darbe aldığını altını çizdi. 12 Eylül’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlığa mahkum ettiğinin altını çizen Çelebi, devrin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in başlangıcında olduğu askeri cunta tarafınca meydana gelen darbenin arkasından resmi sayılara bakılırsa 650 bin kişinin gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini 14 kişinin cezaevlerindeki açlık grevlerinde, 171 kişinin sorgularda ve cezaevi işkencelerinde öldüğünü, TBMM’nin ve siyasal partilerin kapatıldığını, partilerin genel başkanlarının nezaret altına alınıp yargılandığını, 14 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığını, gazetelerin de 300 gün süresince gösterim yapamadığını aktardı. 

Metanet Çulhaoğlu'ndan "Karakış" Uyarısı!

Metanet Çulhaoğlu’ndan “Karakış” Uyarısı!

Mehmet Çelebi 12 Eylül
12 Eylül’ün Türkiye’nin demokrasi tarihinin kara lekesi bulunduğunu vurgulayan Çelebi, darbe sonrasında 517 kişiye idam cezası verildiğini ve bu kararlardan 49’unun uygulandığını anımsattı. 
Erdal Eren’in 18 yaşından minik olduğundan yaşı büyütülerek idam edilmesinin 12 Eylül karanlığının simgesi bulunduğunu ifade eden Çelebi, “İşgale karşı direnerek küllerinden tekrardan doğan ulusumuzun kurduğu Cumhuriyetle seneler süresince emekle inşa etmiş olduğu demokratik yaşam, uygar uygarlık yolundaki devrimler, hak, hukuk ve hakkaniyet olgusu rafa kaldırıldı. Baskının, zulmün, işkencenin hakim olduğu bir korku düzeni kurulmaya çalışıldı. Tarih süresince esarete boyun eğmeyen halkımız karanlık yöntemlerle sindirilmeye; itaat etmeye, örgütsüz bir cemiyet yaratılmaya çalışıldı” diye konuştu. 
12 Eylül’ün Cumhuriyeti yıkmak isteyen emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin önünü açtığını vurgulayan Çelebi, “12 Eylül’ün en tartışmalı konularının başlangıcında ABD’nin askeri darbedeki rolünün ne olduğu ve darbeyi öncesinden bilip bilmediği mevzusu geliyor. Devrin ABD CIA Türkiye Masası İstasyon Şefi Paul Henze, 12 Eylül darbesinin yapıldığı gece Başkan Jimmy Carter’a bir dış ilişkiler uzmanı vesilesiyle “Bizim çocuklar işi tamamladı” bilgisini ulaştırdı. Bu bilgiyi, ilk kez Mehmet Ali Birand, “12 Eylül 04.00” adlı kitabında yazdı. Birand, Henze’nin bu sözü yalanlaması üstüne, kendisi ile yapmış olduğu görüşmenin kayıtlarını deklare etti. Tahsin Şahinkaya’nın 12 Eylül’den yedi gün ilkin yapmış olduğu ABD gezisi de ABD’nin darbede görevi olduğuna kanıt olarak ileri sürülmüştü.Yakın tarihte 15 Temmuz’u gerçekleştiren Fetö ve benzeri terör örgütlerinin de dayanağı hep 12 Eylül olmuştur. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana demokrasinin kalesi, hak ve özgürlüklerin teminatı olarak emperyalizme karşı savaşım etmiştir. CHP olarak darbelerin karşısında olmaya, demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Darbe karanlığından kurtuluşun tek yolu gerçek demokrasiden, gerçek anlamda hak, hukuk ve adaletin tesis edilmiş olduğu bir Türkiye’den geçiyor. Darbecileri bir kez daha lanetliyor, Mustafa Kemal Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında demokrasi, hak, hukuk, hakkaniyet mücadelemizi yurtsever halkımızla sonuna kadar sürdürme kararlılığımızı yineliyoruz” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir