2023’te uzay keşiflerinde hangi adımlar atılacak?

Uzay, 2022’de olduğu benzer biçimde yeni yılda da yoğun bir trafiğe sahne olacak. 

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Ay yörüngesindeki Orion ve Boeing Starliner ile Internasyonal Uzay İstasyonu’na meydana getirilen mürettebatsız başarıya ulaşmış kontrol uçuşları 2022’ye damgasını vurmuştu.

2023’te de mühim projeleri hayata geçirmeyi planlayan bilim adamları, senenin ilk aylarında gözlerini Ay’a dikecek ve iki Amerikalı şirket Pittsburgh Astrobotic Technology ve Houston Intuitive Machines’in inşa etmiş olduğu uzay araçlarının Ay yüzeyine inmesi sağlanacak. 

Bulgu robotları ile Ay’da bir fazlaca deneye imza atacak iki uzay aracı, astronotların gelmesi için lüzumlu şartları da yapmaya destek olacak.

Amerikalı şirketlerin arkasından nisan ayında ise Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Jüpiter misyonu start alacak. Güneş sisteminin en büyük gezegenine yapılacak “Juice” adlı yolculukta gezegenin donmuş okyanuslarla kaplı üç uydusu mercek altına alınacak. Ganymede, Callisto ve Europa adlı uydulardaki çalışmalara bir gaz hacmi halinde bulunan Jüpiter’deki araştırmalar eşlik edecek.

Eylül ayında ise NASA’nın Ekim 2020’den beri üstünden numuneler toplamış olduğu Bennu asteroidindeki Osiris-Rex uzay aracının Dünya’ya geri dönmesi umut ediliyor.

NASA’nın bir asteroitten numune getirmiş olduğu ilk misyon olacak çalışmanın milyarlarca yıl ilkin gezegenlerin iyi mi oluştuğu ve Dünya’da yaşamın iyi mi ortaya çıkmış olduğu mevzularında bilim insanlarını aydınlatmaya destek olacağına inanılıyor.

Bu misyonu ekim ayında öteki bir asteriot misyonu takip edecek. NASA Mars ve Jüpiter arasındaki metal zengini bir asteroide “Psyche” misyonunu başlatacak.

Şimdilik net bir tarih verilmemiş de olsa Boeing Starliner’ın ISS’ye yapacağı bir sonraki yolculuğa NASA’nın astronot göndermesi de planlar içinde bulunuyor. 

Son olarak, Amerikalı milyarder Elon Musk’a ilişkin uzay ve havacılık şirketi SpaceX, Mars yolculuklarında kullanılması hedeflenen yeni nesil uzay mekiği Starship’i şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en kuvvetli roketi ile fırlatmayı planlıyor. Böylece NASA 2023’te Starship ile “Polaris Dawn” adlı ilk misyonunu gerçekleştirecek.

Dünya yörüngesinde üç günlük bir kontrol uçuşunun başlangıcı olacak olan fırlatma, 2025 senesinde Ay’a astronot indirme ile tamamlanacak misyonun ilk adımı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir