ABD, dört Orta ABD ülkesinden her ay 30 bin kadar göçmen kabul etmeyi planlıyor

ABD Birleşik Devletleri (ABD) ve Meksika’dan yetkililer, iki ülke sınırında yakalanan Küba, Nikaragua, Haiti ve Venezuelalı yasa dışı göçmenlerden her ay 30 bin kadarının ülkeye kabul edilmesinin planladığını belirtti. 

ABD’den iki, Meksika’dan ise bir yetkili, kabulün ABD-Meksika sınırında yakalanan bu ülke vatandaşlarının sınır dışı edilmesiyle eşleştirilen bir program kapsamında uygulanacağını dile getirdi. 

Meydana getirilen açıklamada ek olarak, genişletilmiş insani yardım programının, ekimde başlatılan ve binlerce Venezuelalının başvurduğu ve ABD’da bir yakınları bulunduğunu kanıtlamaları halinde hava yöntemiyle giriş yapmalarına müsaade eden bir siyaset üstüne inşa edileceğini söylemiş oldu.

Planlanan programa ilişkin detayların ABD Başkanı Joe Biden tarafınca yapılacak sınır güvenliği temalı konuşmada açıklanması umut ediliyor. Ek olarak Biden’ın Aralık ayında yüksek düzeyde göçmen gelişi sebebiyle muhteşem hal duyuru edilen sınır şehri El Paso’yu da ziyaret etmesi planlanıyor. 

Aralık sonunda ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran 42. kanunun (Title 42) uygulamasının sona ermesi sonrasında Meksika sınırından günlük 9 ila 14 bin kişinin sınırı geçmeye çalışabileceğini açıklamıştı.

Bakanlığın web sitesinde, uygulamanın 21 Aralık’ta son bulacağı, sonrasında ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi, sınır işlemlerindeki verimliliğin yükseltilmesi için personel, ulaşım, tıbbi destek ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma benzer biçimde uygulamaların sıkılaştırılması benzer biçimde yollara başvurulacağı duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir