ABD’de 560 cesedi yada uzvunu ailelerden habersiz satan cenaze evi işletmecisine 20 yıl hapis

ABD’nin Colorado eyaletinde bir cenaze evinin eski direktörü, 500’den fazla cesedi yada uzuvlarını ailelerin izni olmadan satmaktan 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Colorado Başsavcılığından meydana getirilen açıklamada, 46 yaşındaki Megan Hess’in, Montrose şehrinde Sunset Mesa Cenaze Evi’ni işletirken, aile ve yakınlarından izin almadan cesetleri yada bazı uzuvlarını yasa dışı sattığı açıklandı.

Açıklamada, 2010 – 2018 yıllarında ortalama 560 cesedi yada bunların bazı uzuvlarını tıp eğitimi veren şirketlere kadavra olarak satan Hess’in suçunu kabul etmiş olduğu ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Hess’le beraber çalışan 69 yaşındaki anası Shirley Koch da yasa dışı uzuv satışına yardım ve yataklıktan 15 yıl hapse mahkum edildi.

Davaya bakan bölge yargıcı Christine M. Arguello, “Bu vaka, mahkeme kürsüsünde şimdiye kadar yaşadığım beni en duygusal olarak tüketen dava.” ifadesini kullanarak Hess ve Koch’un derhal hapse gönderilmesini emretti.

Eyalet Başsavcısı Cole Finegan da Hess ve Koch’u, “korkulu”, “hastalıklı” ve “açgözlü” olarak niteleyerek, “Bu hapis cezalarının, kurbanların aile ve yakınlarına, ölülerinin yasını tutarken bir miktar refah getirmesini ve gelecekte benzer işler düşünen dolandırıcıları caydırmasını içtenlikle umuyoruz.” dedi.

Hess ve Koch’un, ölen kişilerin ailelerine cesetlerden çoğu zaman ufak doku numuneleri, tümör yada deri parçası şeklinde tıbbi amaçlı küçük bağışlar için temas kurmuş oldukları, sadece bazı ailelerin asla izin vermemesine, izin verenlerin de detayları haricinde kastedilenden oldukca fazla organı sattıkları ifade edildi.

Açıklamada, iki hanım sanığın, bilhassa aileleri tarafınca 1000 ABD doları karşılığında yakılması istenen cesetleri tüm yada parça olarak sattıkları, ailelere de cesede ilişkin olmayan kül kalıntılarının verildiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir