ABD’ye kaçırılan 2 bin 700 senelik lahit kapağı Mısır’a teslim edildi

ABD Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bir müzede sergilenmek suretiyle Mısır’dan kaçırılan ortalama 2 bin 700 yıl öncesine ilişkin bir lahit kapağı geri alındı.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, düzenlemiş olduğu basın toplantısında “Yeşil Lahit” olarak malum eserin gizlice ülkeden kaçırıldığını söylemiş oldu. Eserin geri alınmasını ise “Mısır’ın mirasını koruma” çabalarının bir parçası olarak niletedi.

Gezim ve Eski Eserler Bakanı Ahmed Issa ise ortalama üç metre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğindeki kapağın kısa süre ilkin ABD’den teslim alınan 17 yapıt içinde yer aldığını belirtti.

Devlet medyasına gore lahit kapağı Kahire’nin güneyindeki Abusir nekropolünden yağmalandıktan sonrasında 2008’de ABD’ye götürüldü ve 2013’te Houston Tabiat Bilimleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

“Antik Mısır’ın en büyük ahşap lahitlerinden biri”

Son 10 yılda Mısır’a, yasa dışı yollardan ülke dışına çıkarıldığı tespit edilen ortalama 29 bin yapıt geri getirildi.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, lahidin muhtemelen bir soyluya ilişkin bulunduğunu söylemiş oldu.

Veziri, lahidin Antik Mısır’ın Geç Dönemine ilişkin bulunduğunu ve üstüne kazınmış yüzün renginden dolayı Yeşil Lahit olarak adlandırıldığını söylemiş oldu.

Yalnız kapağı çalınan tabutun tamamının ortalama yarım ton ağırlığında olduğu ve bunun da onu Antik Mısır’ın en büyük ahşap lahitlerinden biri haline getirmiş olduğu açıklandı.

Son bulunan eserlere ek olarak, Mısır son iki yılda bazıları 3 bin yıldan daha eskiye dayanan 300’den fazla lahit ve 150 bronz heykelciği gün ışığına çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir