AB’yi sarsan yolsuzluk davası: İtalya, en mühim zanlının iade kararını gene erteledi

İtalyan mahkemesi, Avrupa Parlamentosu’nu geçen ay derinden sarsan rüşvet ve yolsuzluk skandalıyla ilgili olarak Belçika yargısının yargılamak suretiyle istediği Silvia Panzeri’nin iadesine ilişkin duruşmayı ikinci kez erteledi.

Brescia istinaf mahkemesi, geçen ay olduğu şeklinde iade talebi mevzusundaki duruşmayı gene ertelediğini duyurdu.

Silvia Panzeri’nin avukatları, Belçika cezaevlerini aşırı aşama kalabalık oluşu sebebiyle, iade talebine mahkemenin karşı çıkmasını istiyor.

Avukatlar, mahkeme heyetinin Belçika cezaevi sistemi mevzusunda informasyon istediğini, sadece talep edilen bilgilerin gelmemesini gerekçe göstererek duruşmanın 16 Ocak’a ertelendiğini duyurdu.

Belçika savcılık makamına bakılırsa, Avrupa Parlamentosu’nun eski İtalyan üyesi Antonio Panzeri‘nin 38 yaşındaki kızı Silvia Panzeri’nin, Katar’dan alındığı iddia edilen rüşvet mevzusunda mühim sorumluluğu bulunuyor.

Değişik hakimlerden oluşan gene aynı kentin istinaf mahkemesi Pier Antonio’nun eşi, Silvia’nın anası Maria Dolores Colleoni’nin iadesine yeşil ışık yakmıştı.

Colleoni, karara itiraz edip avukatlarının temyize başvurması yüzünden hala İtalya’da bulunuyor. Colleoni ve kızı Silvia Panzeri, 10 Aralık’tan bu yana Belçika yargısını verdiği tutuklama sonucu doğrultusunda İtalya’da ev hapsinde tutuluyor.

Belçika’daki yolsuzluk soruşturması

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması kapsamında, aralık ayında oldukça sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon euro nakit para yakalanmış ve 4 şahıs gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP’nin başkan yardımcılığı sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan gene Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü mevzularında çalışan bir sivil cemiyet kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Giorgi’nin ifadesinde iki AP milletvekili Andrea Cozzolino ile Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği ileri sürülmüştü.

Tarabella’nın Belçika’daki evinde de arama yapılmıştı. Arama, Belçika yasaları gereğince AP Başkanı Metsola’nın nezaretinde yürütülmüştü.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasal kararlarını etkilemek suretiyle bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları öne sürülmüştü. Mevzuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar iddiaları reddetmişti.

Daha sonraki haberlerde Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği iddia edilmiş, Fas istihbaratı ile Fas’ın Polonya’daki Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un şüphelilerle görüştüğü ileri sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir