Adana Tecim Odası Yeni Hizmet Binasına Kavuştu

3 yıl ilkin yapımı başlamış olan proje Adana’ya hizmet etmek için gün sayıyor.

Adana Tecim Odası’nın (ATO) 2018-2022 Yönetimi ve Meclisi’nin imza projesi olan yeni hizmet binasında ilk Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. ATO Meclis Başkanı İsmail Acı başkanlığında, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla meydana gelen Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’e ve tabanca arkadaşları ile geçmiş dönem ATO Yönetici ve çalışanları anısına saygı duruşu ve peşinden İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. ATO Meclis Başkanı İsmail Acı, toplantının açılış konuşmasında, yeni hizmet binasının bayrağı devralacak yeni nesillerle birlikte uzun seneler Adana’ya hizmet vereceğini belirtti.

adana ticaret odası meclis toplantısı

Son dönemlerde, finansman sıkıntısının iş dünyasının önüne duvar ördüğünü söyleyen Acı, iş dünyası olarak; üretim, istihdam, yatırım için bankalardan daha duyarlı ve yapıcı bir tutum beklediklerini beyan etti. Tarımdan ticarete, hizmet sektörlerinden sanayiye kadar her sektörde enflasyonun ve girdi maliyetlerinin süratli artışıyla finansman problemininin günden güne büyüdüğünün altını çizen Acı, ”Yaşadığımız yüksek enflasyon süreci, girdilerdeki maliyet artışlarını fiyatlara yansıtamayan üyelerimizin sermayeleri günden güne eritmektedir. Bu zamanda KOBİ’ler için çarkların dönmesini sağlayacak kredi mekanizmalarının yaratılması ve kredi piyasalarında istikrar aciliyet kazanmıştır. Zira vatanımızda yatırım icra eden, ihracat ve istihdam elde eden her şirket, bizim ulusal değerimizdir ve bu firmaların korunması ve büyümesi için her türlü imkân seferber edilmelidir” dedi.“Tarımda Fiyat Belirsizliği Bitti, Sıra Bankalarda”

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YÜCEL BAYRAM: “BU GURUR HEPİMİZİN”

Görüşmede Meclis Üyeleri’ni yeni hizmet binası emekleri hakkında bilgilendirmek için söz alan ATO Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komisyonu Başkanı Yücel Bayram, ATO’nun kuruluşunun 125’inci senesinde temeli atılan projenin Adana’ya yakışır bir itina ve özveriyle tamamlandığını kaydetti.

Adana Ticaret Odası Hizmet Binası

“Büyüyen ve her gün gelişen Adanamıza kusursuz hizmet verebilmek için gece gündüz demeden çalıştık ve projemizi layıkıyla tamamladık. Bu binanın sahibi Adana Tecim Odası üyeleridir.” diyen Yücel Bayram, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hizmet binamızın yapımında ilk olarak şeffaflığa ehemmiyet verdik. Her aşamada komisyonumuzla istişare halinde olduk. Hakkaniyetli ve duyarlı davranarak projemizi bu günlere getirdik. Ne mutlu ki yeni binamızı bu projede emeği olan 2018-2022 Meclisimize yetiştirdik.”

Çağıl mimari ve yüksek teknolojiden faydalanılarak, tam da hayal edilen şeklinde devrin şartlarına ve gereksinimlerine uygun şekilde tasarlanan yeni hizmet binasının oldukca kısa bir süre içinde Adana halkına da hizmet vermeye başlayacağını duyuran Yücel Bayram, inşaat komisyonu üyelerine, ATO Yönetim Kurulu’na, Meclis Üyeleri’ne, Komite Üyeleri’ne, Oda çalışanlarına ve projenin şehre kazandırılması için cesaret veren ATO üyelerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Atila Menevşe

ATO’NUN EN ÖZEL GÜNÜ

Görüşmede Meclis Üyeleri’ne hitap eden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ise, yeni hizmet binasının projelendirilme serüvenine değindi. “ATO’da Meclis ve Yönetim Kurulu üyesi olarak vazife yaptığım 23 senelik geçmişimde birçok toplantıya mevzu olduğuna tanık olduğum, ATO’nun ve Adana’nın yeni hizmet binasına gereksinim duyması mevzusu sonunda bu dönem meclisimizle hayata geçirildi” ifadelerini kullanan Atila Menevşe, “Bugün bizim için hususi bigün. Ortalama 3 senelik bir çalışmanın ürünü olan yeni hizmet binamızda sizlerle beraber bu ilk toplantıyı yapmak gurur verici bir durum. Şu an içinde bulunduğumuz binamız, bu sıralarda oturan tüm Meclis Üyelerimizin eseridir ve senelerce Adana iş hayatına hizmet verecektir. Tamamımız faniyiz. Bigün bizim çocuklarımız, torunlarımız bıraktığımız bu eserle bizleri anacaktır. Ben şahsım olarak sizlere, Meclis Başkanıma, Yönetim Kuruluma ve Başkan Vekilime, Oda personelimize bu projenin hayata atlatılmasında vermiş oldukları emeklerden dolayı oldukca teşekkür ediyorum. Yeni binamızda yaptığımız bu ilk toplantımız ve sonrasında yapacağımız toplantılarımızın ve alacağımız kararların Adana iş dünyamız adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KRİZDEN ÇIKIŞ REÇETESİ: ÜRETİM

Meclis Toplantısı’nda ekonomik değerlendirmelerde de bulunan Başkan Menevşe Türkiye’nin her krizden üretimle çıktığını kaydetti. Menevşe sözlerine şu şekilde devam etti: “Kalkınma ve rekabetçilikte ekonominin en mühim oyuncuları olan KOBİ’lerimizin yatırım, üretim ve istihdama sağladıkları katkı ekonomimizin ayakta kalması için mühim bir potansiyel yaratmaktadır. Ekonomik sıkıntıların arttığı günümüzde, işletmelerimiz artık kronik bir soruna dönüşen finansmana erişim, nakit akışı ve ham madde maliyetlerindeki artışlardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Büyük işletmelerimize gore daha kırılgan bir yapıya haiz olan KOBİ’lerimizin sorunlarının etkili bir halde çözülmesi için, lüzumlu mekanizmaların hızla devreye alınması şarttır. Buna paralel olarak, bankacılık sektöründeki yüksek kredi faizleri ve güvence koşullarına dair problemler da çözüm üretilecek alanlar içinde öne çıkan konulardandır.”

Menevşe, ağustos ayı içinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsa Başkanları ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü, Halkbank Genel Müdürü ve Vakıfbank Genel Müdürü’nün katılımıyla meydana gelen “Finansmana Erişim” toplantısına katılarak üyelerden gelen talepleri ve sorunlarını aktardığını kaydetti.

Yeni hizmet binasında meydana gelen Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Üyelerinin gündem maddelerini oylaması ve görüş-önerilerini aktarmalarıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir