Adana’da Tıbbı ve Aromatik Nebat Ekimi Artıyor

“Lokman Doktor Tıbbi ve Aromatik Nebat Projesi” kapsamında 6 ilçede toplam 944 bin tane tıbbi ve aromatik bitkiler ekilmişti.

Lokman Doktor’in ölümsüzlük iksirini düşürdüğü yer olarak malum Adana’da, Ziraat ve Orman Bakanlığı, Adana Valiliği ve Çukurova Üniversitesinin ortaklık ile hayata geçen projelerle tıbbi ve aromatik nebat ekim alanları artıyor. İl Ziraat ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, son dönemde oldukca sayıda üreticinin tıbbi ve aromatik nebat ekimine yöneldiğini söylemiş oldu.  

Adana Valiliği koordinesinde Yüreğir Kaymakamlığı, Çukurova Üniversitesi, Yüreğir Belediyesi, Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Adana İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü ortaklığı ile yürütülen “Lokman Doktor Tıbbi ve Aromatik Nebat Projesi”nde alınan başarı göstermiş sonuçlar üreticilerin yanı sıra firmaların da tıbbi ve aromatik nebat yetiştiriciliğine yönlenmesini sağlamış oldu. 

Hüseyin Kış “Atatürk’ün hedeflerine odaklanmalıyız”

Hüseyin Kış “Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflerine odaklanmalıyız”

aromatik bitkiler
Lokman Doktor’in ölümsüzlük iksirini düşürdüğüne inanılan zamanı Misis Mahallesindeki tıbbi ve aromatik nebat ekim alanında incelemede bulunan Adana İl Ziraat ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana’da 6 bin dekar alanda tıbbi ve aromatik nebat üretimi bulunduğunu belirterek, “Bu üretimin içinde 15 çeşit tıbbi ve aromatik nebat var. Geçen yıl Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz ve Adana Valiliğimizin koordinasyonunda yapmış olduğumuz proje kapsamında 250 dekar alanda da yeni çeşitlerin denenmesi ve geliştirilmesine yönelik ekim yapılmış oldu. İlimizde Misis, Lokman Hekimin yaşamış olduğu ve ölümsüzlük iksirini bulmuş olduğu yer olarak bilinir. Bu anlamlı mahallede tıbbi ve aromatik nebat çeşit bahçesi kuruldu. Üreticimize destek vererek üretim yaptırıyoruz. Sulama ve gübreleme benzer biçimde bakımları yapıldığı vakit tıbbi ve aromatik bitkide başarı elde ediliyor.”dedi. İl Müdürü Tekin Adana bölgesinde tıbbi ve aromatik yetiştiriciliği ve bunlardan elde edilmiş yağ ve öteki mamulleri üreten firmalar bulunduğunu hatırlatarak, bu firmalarla ortaklık yaparak tıbbi ve aromatik nebat üretimini geliştirmek istediklerini söylemiş oldu. Tekin, “Çiftçilerimizden yoğun bir talep ve talep var. Bu talep ve talepleri karşılayıp bölgemizi bir tıbbi ve aromatik nebat üretim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. 
Üretici ve Besin Mühendisi İbrahim Yılmaz ize Adana Valiliği ile  İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü’nün desteğiyle 40 dekar tıbbi ve aromatik nebat ekimi yaptıklarını belirterek elde ettikleri sonuçtan memnun olduklarını söylemiş oldu. Yılmaz, Adana bölgesinin tıbbi nebat yetiştiriciliği için uygun bulunduğunu ifade ederek, Adana’nın kırsal ilçelerinde de yaptıkları denemelerde pozitif sonuçlar elde ettiklerini altını çizdi. 
İl Müdürü Tekin, üretici İbrahim Yılmaz ile ölmez otu, biberiye, kekik, lavanta, tıbbi nane, melisa bulunan tecrübe etme tarlasındaki bitkileri inceleyerek yeni sezondaki üretimle ilgili data aldı. 
Adana Valiliği koordinesinde İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü tarafınca “Lokman Doktor Tıbbi ve Aromatik Nebat Projesi” kapsamında 6 ilçede toplam 944 bin tane olmak suretiyle 312 dekara ölmez otu, biberiye, kekik, çörek otu, lavanta, adaçayı, nane, melisa, papatya benzer biçimde tıbbi ve aromatik bitkilerin ekimi yapılmıştı. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir