Alman Bakanın yılbaşı gecesi yaşanmış olan sertlik vakalarından göçmenleri görevli tutması münakaşa yarattı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in Berlin ve öteki şehirlerde yılbaşı gecesi yaşanmış olan havai fişek sertliğinden göçmenleri görevli tutması kendi hükümeti içinde de tartışmalara niçin oldu.

Bakan Faeser’in yılbaşı gecesi yaşanmış olan havai fişek şiddetiyle ilgili başlamış olan tartışmalara ilişkin “Almanya’nın büyük şehirlerinde devletimizi küçümseyen, sertlik eylemlerinde bulunan, eğitim ve entegrasyon programlarına neredeyse asla katılmayan göçmen kökenli bazı genç erkeklerle ilgili büyük bir sorunumuz var” demesi söz mevzusu tartışmaları daha da alevlendirdi.

Faillerin süratli ve net bir halde cezalandırılması çağrısında bulunan Bakan Nancy Feaser’in bu sözleri hükümet sözcüsü Wolfgang Büchner’in sert tepkisini çekti. Büchner, Feaser’in ifadelerini “hukukun üstünlüğüne bir hücum” olarak vasıflandırdı.

Hükümet sözcüsü Büchner gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, vaka çıkaranların birçoğunun göçmen kökenli olduğu yönündeki iddiaların mesnetsiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Berlin’de roket ve havai fişeklerin kullanıldığı sertlik gösterilerinde 41 polis memuru yaralandı.

Alman DPA haber ajansı, Berlin’de 355 değişik soruşturma açıldığını ve söz mevzusu kişilerin zarar verici tehlikeli patlayıcı madde kullanma suçlarından soruşturulduğunu duyurdu.

Berlin’de polis yılbaşı gecesi 145 kişiyi gözaltına almış, şüphelilerin büyük çoğunluğu işlemlerinin arkasından özgür bırakılmıştı.

Alman medyası tutuklananlar içinde 18 değişik uyruk bulunduğunu, bunlardan 45’inin ise Alman vatandaşı bulunduğunu yazdı.

Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey, ülke çapında tüm havai fişekleri yasaklamanın olanaksız bulunduğunu belirterek, bilhassa gençlere bu tür olayların zararı dokunan bulunduğunu anlatmak için bir zirve düzenleyeceğini söylemiş oldu.

Almanya’nın evcil hayvan kayıt servisi Tasso, yılbaşı kutlamalarında meydana getirilen havai fişek gösterileri sonrası 660 köpeğin yitik bulunduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir