Alman müdafa bakanının yeni yıl kutlama mesajına tepki yağdı, istifası istendi

Almanya Müdafa Bakanı Christine Lambrecht’in yılbaşı akşamı başkent sokaklarında havai fişekler atılırken, paylaşmış olduğu görüntülü mesajla eleştirilerin odak noktası oldu.

Göreve geldiğinden bu yana Rusya-Ukrayna cenginde “etkisiz kalmış olduğu” ve “yanlış söylemlerde” bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek eleştirilen Alman bakanın, dağınık bir saçla, bakımsız bir halde arkasında yılbaşını kutlayan Almanların havai fişek attığı bir sırada Ukrayna savaşıyla ilgili içinde ne olduğu fazla anlaşılmayan görüntülü mesajı karşıcılık ve basın tarafınca “patavatsız ve münasebetsiz” olarak yorumlandı.

Alman basını ve karşıcılık, Toplumsal Demokrat bakanın, ortalama bir dakika devam eden ve zor duyulan “saçma ve anlam ifade etmeyen” bulunan yılbaşı mesajını eleştirirken, çekilme çağrılarını yineledi.

“Avrupa’nın ortasında bir cenk sürüyor, bundan pek fazlaca hususi izlenim edinebildim” diyen Alman bakan, Rus işgaline atıfta bulunurken, “garip ve ürkütücü insanlarla gerçekleştirdiğini” söylediği fazlaca sayıda toplantıyı” anımsattıktan sonrasında, “bunun için sana fazlaca teşekkür ediyorum.” diyerek mesajı sonlandırıyor.

Medyadan çekilme çağrısı

Berlin’de çıkan Tagesspiegel gazetesi, anlam ifade etmeyen ve saçma bulmuş olduğu bakanın konuşmasından sonrasında Başbakanı Olaf Scholz’ın artık Christine Lambrecht’ı görevden alma zamanının gelip geçmiş olduğu yorumunda bulunmuş oldu.

Christine Lambrecht’ın bakanlık görevi için uygun olmadığı mevzusunda uzun süreden beri şüpheler bulunduğunu kaydeden gazete, son açıklamaların bu mevzuda bardağı taşıran son damla olduğu görüşünü dile getirdi.

Ülkenin en fazlaca okunan Bild gazetesi de, daha ağır eleştiriler yönelterek, “Cep telefonuyla mikrofon olmadan , havai fişekleri patlarken kaydedilen ve zor bela anlaşılan yeni yıl mesajı, gönüllü çalışan bir köy belediye başkanı için bile utanç verici olurdu. Fakat NATO üyesi bir Müdafa Bakanı için bu hakikaten büyük utanç verici oldu” ifadelerini kullandı.

Alman bakana yönelik eleştiriler neler?

Alman bakan, Ukrayna Berlin’den ağır silahlar beklerken Kiev’e ülkesinin binlerce miğfer göndereceğini duyurmasının peşinden gene eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Lambrecht ek olarak Ukrayna yönetiminin ve bununla birlikte kendi ülkesi vatandaşlarının gözünde, teçhizatı eskimiş Alman ordusunun eksikliklerini detaylı bir halde anlatması tepki çekmişti.

Almanya, aralık ortasında halihazırda ordu tarafınca kullanılan zırhlı araçları etkileyen bir takım arızanın peşinden Puma zırhlı araçları için yeni siparişleri askıya almak mecburiyetinde bırakılmıştı.

Muhalefetin tepkisi gecikmedi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Genel Başkanlığına seçilen Armin Laschet, “Başbakan Olaf Scholz, bakanını bu şekilde koruyarak, Almanya’nın Avrupa’daki ve dünyadaki tesirini hakikaten umursuyor mu?” diyerek tepkisini dile getirdi.,

Almanya’da muhalefetteki CDU’nun savunmadan görevli sözcüsü Türk kökenli Serap Güler ise Alman bakanın, yılbaşı mesajı esnasında havai fişekleri atılırken Ukrayna ile ilgili konuşmasının “utanç verici “ bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir