Almanya: AB kararları ‘nitelikli çoğunlukla’ alınmalı, tek üyenin vetosuna takılmamalı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avrupa Birliği’nin kararlarının üye ülkeler tarafınca artık bireysel bazda engellenmesini göze alamayacağını söylemiş oldu.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen bir konferansta konuşan Baerbock, “Nitelikli çoğunluk (oylama yöntemi) tamamımız için daha adil sonuçlar doğurabilir. Etkin ve süratli bir halde hareket edebilmeliyiz.” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nde, bloğun herhangi bir sonucu alabilmesi için oy birliği gerekiyor. Kısaca 27 üyenin tamamının lehte oy kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Herhangi bir ülkenin veto hakkını kullanımı durumunda söz mevzusu karar kabul edilemiyor. 

Alman Bakan, AB ülkelerinin bir çok vakit “aynı ifadeler üstünde anlaşamadıkları için” bir basın açıklaması bile hazırlayamadıklarını aktardı. 

Baerbock: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları, insanlığa meydana getirilen saldırılar

Konuşmasında Rusya’nın Ukrayna işgaline de değinen Bakan Baerbock, bunun “insanlığa meydana getirilen saldırılar” bulunduğunu söylemiş oldu.

Baerbock, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik son saldırılarını şiddetle kınadı ve Avrupalı ortaklarına Ukrayna’ya desteklerini kesmemeleri çağrısında bulunmuş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’nın altyapısına yönelik hava saldırılarının Ukraynalıları geçim kaynaklarından yoksun etmekten başka bir amacı olmadığını vurgulayan Baerbock, “Rusya’nın saldırıları insanlığa meydana getirilen saldırılardır.” dedi.

Baerbock, “Geçen yıl bizi oldukca kuvvetli kılan Avrupa’nın birlikteliği yeni yılda korunmalı ve daha da geliştirilmelidir.” diye konuştu.

Avrupa’nın Ukrayna’ya desteği mevzusunda en küçük bir şüpheye yer bırakılmaması icap ettiğini dile getiren Baerbock, “Bu sebeple desteğin azaldığına dair her işaret Putin’i cesaretlendiriyor.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir