Ankara-Şam yakınlaşmasının peşinden Suriyeli muhalifler Çavuşoğlu ile bir araya geldi

Türkiye ve Suriye içinde Rusya’da meydana getirilen müdafa bakanları seviyesindeki toplantının peşinden Şam yönetimi karşıtı muhalif liderler ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir araya geldi. Türkiye ile Suriye içinde yapılacak ikinci toplantı için tarih kesinleşmezken Suriyeli muhaliflerin siyasal çözüm istedikleri açıklandı.  

Anadolu Ajansı’nda yer edinen habere bakılırsa, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Türkiye’nin, Suriye muhalefetinin kuvvetli bir müttefiki bulunduğunu vurgulayarak siyasal çözüm için istekli olduklarını deklare etti.

SMDK Başkanı Salim el Muslat, Suriye Görüşme Komitesi Başkanı Bedir Camus ve SMDK Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Görüşmenin peşinden SMDK Başkanı Muslat, yazılı izahat yapmış oldu.

Muslat açıklamada, “Türkiye, Suriye devriminin ve muhalif güçlerin kuvvetli bir müttefiki. 2118 ve 2254 sayılı Cenevre Kararları başta olmak suretiyle Suriye meselesine ilişkin tüm internasyonal kararlarda Türkiye’nin bu şekilde kalacağını umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Beşar Esad rejiminin sözlerini yerine getirmeme mevzusunda “aldatmaca tavırlar sergilediğini” belirten Muslat, “Suriye muhalifleri, halkın acısını dindirmek için siyasal süreci harekete geçirme mevzusunda istekli. Hakkaniyet ve eşitliğe dayalı yeni bir dönem ve Suriye ile bölge ülkeleri için güvenlik ve istikrar tesis edilmeli.”değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye’ye ve Suriyelilere ev sahipliği meydana getiren tüm ülkelere teşekkür ederek yapılanların unutulamayacağını vurgulayan Muslat, şunları kaydetti:

“Suriye halkı, sığınmacı problemininin çözümü için siyasal geçiş mevzusunda emin. Zorla yerinden edilen sivillerin güvenli bir halde geri dönüşlerini güvence eden, (Suriye’de) güvenli ve istikrarlı bölge oluşturulması gerekmektedir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Suriye karşıcılık liderleriyle Dışişleri Bakanlığında yapmış olduğu görüşmeye ilişkin, “Suriye bağlamındaki son gelişimleri ele aldık. 2254 sayılı BMGK Sonucu uyarınca Suriye muhalefetine ve halkına desteğimizi yineledik.” ifadelerini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Aralık 2015’te oy birliğiyle onayladığı 2254 sayılı karar, Suriye genelinde acil bir ateşkesin sağlanması ve buna paralel olarak siyasal müzakerelerin başlaması; iki yıl içinde bir “birlik hükümeti” kurulması ve peşinden seçimlerin gerçekleştirilmesi için davet yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir