AP’de iki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için süreç başlatıldı

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Katar bağlantılı yolsuzluk soruşturması yürüten Belçika makamlarının talebi üstüne iki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için acil yasal süreç başlattı.

AP’den meydana getirilen açıklamada, Metsola’nın 16 Ocak’ta düzenlenecek AP Genel Kurulu’nda talebi duyuracağı bildirildi.

Açıklamada, hangi milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için Belçika makamlarından talep geldiği belirtilmedi.

Mevzuya vakıf kaynaklar, iki AP üyesinin İtalyan Andrea Cozzolino ve Belçikalı Marc Tarabella bulunduğunu ve her ikisinin de Ssosyal Demokratlar grubuna mensup bulunduğunu aktardı. 

İtalyan gazetesi La Repubblica da, Belçika yargı makamlarının daha ilkin soruşturmada adları geçen İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino ve Belçikalı Marc Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyeceğini yazmıştı.

Belçika yargısının talebi 16 Ocak’ta Genel Kurulda duyurulduktan sonrasında karar teklifi için Yasal İşler Komitesine gönderilecek. Komite, bir raportör atayacak ve taleplerle ilgili bir oturum düzenlenebilecek.

Raportörün hazırlayacağı taslak rapor komitede tartışılıp oylanacak. Raporda öngörülen tavsiye sonucu AP Genel Kuruluna gönderilecek. Karar, Genel Kurulda yapılacak oylamada kesinleşecek.

AP’nin tüm prosedürü 13 Şubat’a kadar tamamlaması planlanıyor.

Belçika’daki yolsuzluk soruşturması

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması kapsamında, aralık ayında oldukca sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon euro nakit para yakalanmış ve 4 şahıs gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP’nin başkan yardımcılığı sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan gene Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü mevzularında çalışan bir sivil cemiyet kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Giorgi’nin ifadesinde iki AP milletvekili Andrea Cozzolino ile Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği ileri sürülmüştü. Tarabella’nın Belçika’daki evinde de arama yapılmıştı. 

Arama, Belçika yasaları gereğince AP Başkanı Metsola’nın nezaretinde yürütülmüştü.

Kamuoyunda ‘lobi skandalı’ olarak tanımlanan vakada söz mevzusu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasal kararlarını etkilemek suretiyle Körfez ülkesi Katar’dan rüşvet aldıkları öne sürülmüştü. 

Mevzuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar iddiaları reddetmişti. 

Daha sonraki haberlerde Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği iddia edilmiş, Fas istihbaratı ile Fas’ın Polonya’daki Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un şüphelilerle görüştüğü ileri sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir