Araştırma: ABD’de besin vasıtasıyla esrar tüketen çocuk sayısı 15 kat arttı

ABD Birleşik Devletleri’nde (ABD) birçok eyaletin esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştırmasıyla beraber, bu maddeyi içeren yiyecekleri yanlışlıkla yiyen evlatların sayısı son yıllarda ortalama 15 kat arttı.

Bilimsel bir çalışmaya nazaran, 2017’de 5 yaş ve altındaki 200’den fazla çocuk esrarengiz bir besin ürünü tüketirken, bu sayı 2021’de 3 bin 50’nin üstüne çıktı.

Pediatrics tıp dergisinde yer edinen çalışmada, çoğu zaman şeker, çikolata yada kurabiye şeklinde satılan gıdaların düşük şişman hastalarda ciddi zararlara yol açmış olduğu açıklandı.

Araştırmanın yapıldığı beş senelik sürede çocuklar tarafınca bu tür maddelerin alındığı ortalama 7 bin vakada ölüm bildirilmedi sadece, evlatların yüzde 15’i hastaneye kaldırıldı ve ortalama yüzde sekizi yoğun bakıma alındı. 

Durumdan etkilenen evlatların yaş averajı ise 3. 

Çalışmada “Bu artışların, esrarın eğlence amaçlı kullanımına müsaade eden daha çok eyaletle ilişkili olduğuna inanılıyor” denildi.

Araştırmaya 2017’de başladığında, eğlence amaçlı esrar yalnızca sekiz eyalet ve Washington’da yasaldı, Mayıs 2022’nin sonunda ise bu sayı 18’e çıktı.

Semptomları ne?

Çocuklarda görülen semptomlar içinde komaya girme, kalp çarpıntısı, kusma ve merkezi sinir sistemi depresyonu yer ediniyor. Hastalar intravenöz sıvılarla tedavi ediliyor.

Vakalarının yüzde 90’ından fazlası evde yaşanıyor. Bundan dolayı esrar ürünlerinin evlatların bilmediği bir yerde kilitli kaplarda saklanması gerektiği uyarısı yapılıyor. 

Ürün üstünde açık uyarı etiketleri konulması çağrısı meydana getiren araştırmanın yazarları, “Esrar ürünleri yalnızca ufaklıklara dayanıklı ambalajlara konulmakla kalmamalı, bununla beraber rahat etiketlere haiz opak paketlerde olmalı” dedi. 

ABD eyaletleri bu tür önlemleri halihazırda uygulamaya koydu. 

Ülkede esrar ürünlerinin iyi mi paketleneceğine ilişkin herhangi bir yasa bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir