Aşure Gününde “Cem Evi İbadethanedir” Çağrısı

Başkan Çetin “Cem evleri ibadethane olarak kabul edilmesi gerekiyor”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesince düzenlenen aşure etkinliğinde cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Alevileri başkalarının tanım etmesinin işgüzarlık bulunduğunu vurgulayan Başkan Soner Çetin, Alevilerin taleplerinin dikkate alınmasını istedi.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesince binlerce kişinin katılımıyla aşure etkinliği düzenlendi. Yüzüncüyıl Cem Evinde düzenlenen etkinlikte aşure kazanları kardeşlik için kaynadı, deyişler söylenerek, semah dönüldü.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Ali Güzel Dede’nin aşure duasını okumasının arkasından konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz, “Aşuremizi dostluk, kardeşlik, sulh için kaynattık. Aşuremizi tüm insanoğlu için kaynattık. Aşuremizi haktan, emekten, barıştan, özgürlükten yana olanlar için kaynattık” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

“TÜRKİYE’DE KARDEŞÇE YAŞAYACAĞIZ”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de aşurenin birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk için kaynadığını belirterek, “Aşure birliğin, beraberliğin, kardeşliğin sembolüdür. Kazana giren her şey bir arada durur, birbirini tamamlar fakat hiçbiri kendi hususi durumunu yitirmez. Ikimiz de Türkiye’deki 84 milyon insan; tüm farklılıklarımızla, bir arada kardeşçe, sulh içinde yaşayacağız. Bu birliğin, beraberliğin kuşkusuz çimentosu da Alevi canlarımızdır. Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin “İncinsen de incitme” öğretisini benimseyen Aleviler bu topraklarda hem geçmişte hem de yakın tarihimizde fazlaca büyük acılar yaşamışlar, egemenler tarafınca her fırsatta incitilmişler fakat asla incitmemişlerdir. Tarih süresince Kuyucu Murat Paşa’lardan, Ebu Suud’lardan ve nicelerinden zulüm gören, katliamlara uğrayan Alevi canlarımız, yakın tarihimizde de Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarıyla en büyük acılara katlanmak zorunda bırakılmıştır. Yaşanmış olan tüm acıları çoğumuz hala yüreklerimizde hissediyoruz” şeklinde konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

“ALEVİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ”

Aleviler yüzyıllardır bu topraklarda toplumun birleştirici gücü bulunduğunu kaydeden Başkan Soner Çetin, “Üstünden yüzyıllar da geçse ve bazı ön yargılar yıkılsa Alevilerin temel sorunları bugün hala çözülmemiş, çözülememiş kim bilir çözülmek istenmemiştir. Bugün hala gücü elinde bulunduran siyasilerden destek alan bir kısım gerici mihraklar toplumda ayrışmayı körüklemek için Alevilerle ilgili iftiralara ve yalanlara sarılmakta, birlik beraberliğimizin temeline dinamit koymaya iş koşturmacasındadır. Her fırsatta yalanlarıyla Alevileri tahrik etmeye, çatışmanın içine çekmeye çalışan bu mihrakların oyununa normal olarak ki daha ilkin olduğu benzer biçimde Alevi canlarımız gelmemektedir. Aleviler, toplumsal seviye mevzusunda fazlaca duyarlıdır. Bunu tüm tahrik ve fena niyetli girişim karşısında göstermişlerdir. Bu pozitif yönde tavır karşısında yapılması ihtiyaç duyulan Alevilerin taleplerini dikkate almak ve çözüm üretme noktasında ciddi adımlar atmaktır” dedi.

Vali Süleyman Elban Muhtarlarla Görüştü

Vali Süleyman Elban Muhtarlarla Görüştü

“BAŞKALARI ALEVİLERİ TARİF ETMEMELİ”

Başkan Soner Çetin konuşmasında cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi icap ettiğini söyleyerek, Alevilik hakkında hiçbir fikri olmayanların Aleviliği tanım etme çabasını eleştirdi. Başkan Soner Çetin şöyleki devam etti:
“Öncelikli sorun de Cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesidir. Ne kadar inkar edilirse edilsin cem evleri Alevilerin ibadethanesidir. Bunu başkalarının tanım etmesine gerek kalmamıştır. Aleviler kendini tanım etmekten aciz mi ki Alevilik hakkında hiçbir fikri olmayanlar Aleviliği tanım etmeye kalkışıyor. Bu tamamen işgüzarlıktır.Aleviler kendini bilir, kendini de tanım edebilir.Alevilikle ilgili mevzular Alevilere bırakılmalı, bu mevzuda Diyanet de dahil kimse ahkam kesmemelidir.”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

SONER ÇETİN’E ÇİÇEK VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de konuşmalarında Alevilerin senelerdir çözülmeyen problemlerine dikkat çektiler. Konuşmalardan sonrasında Ercan Geçmez ve Saim Yılmaz vakfa hizmetlerinden dolayı Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e çiçek verdiler.
Yurttaşların büyük ilgi gösterdiği aşure etkinliğine CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir de katıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Konuşmaların arkasından aşure etkinliği Nadir Balkır konseri ile devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir