Aynısefa nedir? Iyi mi tüketilmelidir? Aynısefanın yararları nedir?

Çiçekli bitkilerden önde gelen aynısefa, mühim bir şifa deposudur. Bundan dolayı alternatif tıpta çoğunlukla tercih edilir. Aynısafa bitkisi olarak malum 25- 80 santimetre arası yüksekliği olan soğanlı bir nebat türüdür. Bu bitkinin dalları tüylü olmakla birlikte yaprakları sarı ve turuncu arası renklerde olmaktadır. Yapraklarının bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat kat olmaktadır. Mevsimlik bir bahçe bitkisi olmaktadır. Haziran başlangıcında açar, eylül sonuna kadar devam eder. İçeriğinde bulunan likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri bakımından oldukça varlıklı olan bu bitkinin çayı birçok hastalıkları gidermeye destek olmaktadır. Hadi gelin bu bitkiyi detaylı tanıyalım!

Aynısefa nedir?

Aynısefa Nedir? Aynısefanın Vücuda Faydaları ve Zararları

Botanik bir nebat türü olan aynısefa, bahçe nergisi olarak da bilinir. Bu nebat, Asteracea papatya ailesine ilişkin turuncu, sarı çiçeklere haiz bir bitkidir. Ilıman iklimin görüldüğü birçok yerde yetişir. Bilhassa Akdeniz kıyıları ve Avrupa’da çoğunlukla yetiştirilir. Aynısefa, birçok alanda kullanılır. Yemeklerde baharat olarak tüketilebileceği şeklinde kaynatılarak nebat çayı şeklinde tüketilebilir. Aynısefanın aslı de sıhhat için kullanılır.

Iyi mi tüketilmelidir?

Aynısafa Çayı Faydaları Nelerdir? - Modanium

Aynısefa bitkisinin yararlarından yararlanmak için çayını demlemeyerek tüketmek uygundur. Hem sıcak hem de soğuk servis ederek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

Aynısefa çayı hazırlanışı:

Bir çay kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisini su bardağı dolusu kaynar suya ilave edin. Hemen sonra üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlemeye bırakın. Demlenen çayı süzüp günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Aynısefanın yararları nedir?

Aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir? - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

 • Yara iyileştirme özelliği ile malum Aynısefa (aynısafa)ağrı ve şişme (irin) azaltmak ve yaralar ve bacak ülserlerinin iyileşmesi için cilde uygulanabilir.
 • Hepatit A-B-C mikrobik sarılıkta kan temizleyici özelliği yardımıyla büyük yardımcıdır.
 • Ayni safa (Aynısefa) Şifalı Bitkisi, Damar iltihabı (fistül, varis damarları), rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları ve enfeksiyonları habiste olsalar, irin giderici, antibakteriyel özelliği ile tedavi edilebilirler.
 • Ayak mantarları ve kan çıbanında, pigment ve ihtiyarlık lekelerinde etkilidir. Aynısafa merhemi, bununla birlikte kaşıntılı ayak mantarına karşı da iyileştirme tesirleri görülebilir.
 • Mide bağırsak kanamaları ve ülserlerde destek olabilir.
 • Aynısefa (aynısafa) Şifalı Bitkisi, Kalınca bağırsak iltihapları ve kolitte, parazit düşürücü, siğil ve uyuz giderici olarak kullanılır.
 • Hanımlarda Tane düzenleyici olabilir, safra sökücü tesiri görülebilir. Tane ağrılarında etkilidir.
 • Aynısafa çiçeği, kas spazmları, Kalp rahatlatıcı, sinir gerginliği tedavisinde kullanılır.
 • Ayni safa (Aynısefa) Şifalı Bitkisi, Sedef hastalığında önerilir.
 • Onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde etkilidir. Sıkıştırıcı/büzücü tesiri vardır.
 • Mantar hastalığı iyileştiricidir. Aynısafa merhemi, bununla birlikte kaşıntılı ayak mantarına karşı da kuvvetli bir iyileştiricidir.Kramp çözücü, lenf sistemini temizleyicidir.
 • Bununla birlikte burun kanaması, varis, hemoroid, rektum (proktit) iltihabı ve göz kapağı (konjunktivit) sorunlarında etkilidir.
 • Aynısefa (aynısafa) bitkisinin, taze sapların özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir.
 • Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir. Bitkinin taze sıkılmış özsuyu, deri kanserinde başarıyla kullanılmaktadır.
 • Damar yumrusu ve yaşlılık lekelerini, günde 5 yada 6 kere bitkinin sıkılarak çıkarılan öz suyu sürüldüğünde, bu işlem 3 yada 4 aylık süreçte devam edildiğinde iyileşmeler görülebilir.
 • Tabip kontrolünde Tüm yaralara, kanamalara, eziklere, yanıklara ve sıcak suyla oluşan haşlanmalara, güneş yanığına, zor iyileşen yaralara yada uzun süre yatmaktan meydana gelen yaralara karşı kullanılabilir.
 • Aynı safa bitkisinin taze saplarının özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir