BAE ve Çin’den İsrailli Bakan’ın Mescid-i Aksa’ya girişi hakkında BMGK toplantısı talebi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çin’in, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in dün Mescid-i Aksa’ya düzenlemiş olduğu baskının arkasından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) acil toplanmasını talep etmiş olduğu bildirildi.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA, iki ülkenin Mescid-i Aksa baskınını görüşmek suretiyle perşembe günü acil durum toplantısı talep ettiğini aktardı.

Haberde, Japonya’nın “çarşamba günü için planlanan bir Güvenlik Konseyi oturumu olmadığı” şeklinde bir açıklaması bulunmuş olduğu ve İsrail’le ilgili oturumun perşembe günü düzenlenmesinin beklendiği açıklandı.

Öte taraftan BMGK’nın Filistin temalı aylık oturumunu 18 Ocak’ta gerçekleştirmesi ve oturumda yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri, işgal, yerleşimci sertliği ve Kudüs’ün konuşulması planlanıyor.

Provokatif eylemleriyle tanınan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, dün sabah İsrail polisinin yoğun koruması altında Mescid-i Aksa’ya gitmişti.

Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalarıyla malum Yahudi Gücü Partisi lideri Ben-Gvir, 5 yıl sonrasında Harem-i Şerif’e giren görevdeki ilk İsrailli bakan oldu.

Baskına, Filistin yönetiminin yanı sıra Türkiye dahil oldukça sayıda ülke ve kurumdan tepki açıklamaları gelmişti.

Yeni kurulan hükümette bakan olmadan ilkin milletvekilliği döneminde de Ben-Gvir, Mescid-i Aksa ziyaretleri, Filistinlilere yönelik sertlik eylemlerini teşvik etmesi ve ırkçı söylemleri sebebiyle sıkça adından söz ettiriyordu.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün içinde 26 Ekim 1994’te imzalanan sulh anlaşmasına nazaran Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir