Belçika, Çin’in Covid-19 verilerini denetim için yolcu uçaklarının atıklarında kontrol meydana getirecek

Belçika’nın Çin’den gelen yolcu uçaklarındaki atık suları kontrol ederek Pekin’in Covid-19 salgınıyla ilgili paylaşmış olduğu verilen doğruluğunu kontrol edeceği açıklandı. 

Covid-19 salgının başlangıç noktası olarak malum Çin’de hastalıkla mücadelede önlemler gevşetilirken, bu ülkenin paylaşmış olduğu verilerin güvenilirliği sorgulanmaya devam ediyor. 

Açıklanan düşük can kaybı ve ülke hastanelerinden yansıyan yoğunluk şüpheleri artırırken, Belçika’da garip bir uygulama başlıyor.

Ulusal Sıhhat Enstitüsü’nden Steven Van Gucht Reuters’e verdiği demeçte, Çin’den gelen uçaklardaki atık sulara kontrol yapılacağını söyleyerek, “Bu, Çin’den aldığımız verilerin doğruluğunu denetlemek için ek bir seyretme uygulaması olacak” dedi. 

Çin’den gelen yolcuların tamamının tuvaleti kullanmayacağının bilincinde olduklarını kaydeden Gucht, uygulamanın amacının fertleri kovuşturmak değil, ‘bağımsız şekilde Çin’de ne işe yaradığını idrak etmek’ bulunduğunu altını çizdi. 

Belçika, Çin’den gelen yolculardan yedi gün içinde semptom göstermeleri durumunda kontrol yapmalarını istiyor. 

Belçika Sıhhat Bakanı Frank Vandenbroucke de yeni önlemleri açıklamış olduğu basın toplantısında, Çin’deki salgının artışına karşı  Avrupa Birliği çapında bir politikaya gereksinim bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir