Birleşik Arap Emirlikleri, alkol satışlarına uygulanan yüzde 30’luk vergiyi kaldırdı

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 idareden (şeyhlik) önde gelen ve ülkenin ticari başkenti sayılan Dubai Emirliği, alkol satışlarına uygulanan yüzde 30’luk vergiyi kaldırdı. 

İki büyük perakende firmasının toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu duyuruda Dubai, alkolden alınan yüzde 30’luk vergiyi askıya aldı; tecim ve gezim merkezinde alkol satın almak için daha ilkin lüzumlu olan lisans ücretini de düşürdü.

Söz mevzusu adımın, öteki Körfez şehirlerine nazaran daha liberal bir yaşam tarzına haiz Dubai’nin turistler ve gurbetçi sakinler için cazibesini daha da arttıracağı değerlendirmesi yapılıyor. 

Mahalli medya da değişikliğin bir senelik tecrübe etme süresi için pazar günü yürürlüğe girdiğini aktardı. 

Kentte etkinlik yürüten iki büyük alkol tedarikçisinden önde gelen MMI, Instagram hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Yüzde 30 belediye vergisinin kaldırılması ve parasız alkol ruhsatıyla, en sevdiğiniz içkileri satın almak artık her zamankinden daha kolay ve daha ucuz” ifadesine yer verdi. 

Şirket, emirlik genelindeki mağazalarında da fiyatların verginin kaldırılmasını sonrası düştü bilgisini paylaştı. 

Bir öteki perakendeci African+Eastern ise verginin artık uygulanmadığını sadece fiyatların yüzde 5 katma kıymet vergisine (KDV) doğal olarak olmaya devam edeceğini bildirdi. 

Dubai Medya Ofisi, mevzuya ilişkin yorum yapmadı. 

Dubai ekonomisi Covid-19 salgını sonrası hızla toparlandı ve GSYH 2022’nin ilk dokuz ayında senelik yüzde 4,6 büyüdü.

Gezim, emirliğin ekonominin mühim bir ayağını oluşturuyor ve resmi verilere nazaran 2022’nin ilk yarısında gezgin sayısı 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 180’den fazla artış kaydetti.

Birçok Körfez ülkesi, petrol dışı gelirlerini çoğaltmak için artan oranda vergilendirme yöntemine yöneliyor ve KDV uyguluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri gelir vergisi uygulamasa da haziran ayından itibaren 375.000 dirhemi (102 bin 100 dolar) aşan kar için yüzde 9 kurumlar vergisi uygulayacak.

Sadece dünyanın en yüksek binaları ve palmiye şeklindeki adalarına ev sahipliği meydana getiren Dubai, artık artan bölgesel rekabetle karşı karşıya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir