Brezilya’da yemin ederek görevine başlamış olan Devlet Başkanı Lula da Silva: Karabasan sonlanmış oldu

Brezilya Devlet Başkanlığı görevini devralan Luiz Inacio Lula da Silva, “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur” dedi.

Silva, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesinin peşinden Başkent Brasilia’daki Planalto Sarayı önünde toplanan ortalama 300 bin destekçisine seslendi.

Ülkedeki eşitsizliğin arttığını, buna son vereceklerini dile getiren Silva, “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur. Devletimizde gelir, cinsiyet, ırk, iş gücü piyasasında, siyasal temsilde, sağlıkta, eğitimde her türlü eşitsizlikle savaşım edeceğime söz veriyorum.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik eşitsizliğe değinirken göz yaşlarına hakim olamayan Silva, “Ülkenin yüzde 5’i zenginlerden oluşurken geri kalan yüzde 95’i ise aynı servet yüzdesine haiz değil.” diye konuştu.

Bundan önceki Devlet Başkanı Bolsonora periyodunu eleştiren Silva, ülkede kabusun sona erdiğini belirtti.

Geçiş yönetiminden hükümeti devraldıklarını hatırlatan Silva “Devraldığımız tablo dehşet verici. Sıhhat kaynaklarını boşaltmışlar. Eğitim, Kültür, Bilim ve Teknolojiyi tasfiye etmişler. Çevre korumayı yok etmişler. Okul yiyecekleri, aşılar, kamu güvenliği için hiçbir kaynak bırakmamışlar.” dedi. Silva bu enkazın ortasında ülkeyi “tekrardan inşa etme sözü” verdi.

Silva, ülkede artan enflasyona dikkati çekerek, “Besin fiyatlarını düşürmenin, sağlığa, eğitime, bilime ve kültüre yatırım yapmanın zamanı geldi. Internasyonal izolasyondan kurtulmak için yatırımı getirme ve Brezilya’yı tekrardan sanayileştirme zamanı geldi.” dedi.

Nefret söylemine son vermenin de zamanının geldiğini özetleyen Silva, “İki Brezilya yok, biz tek bir ülkeyiz. Tek bir kasaba. Çoğumuz Brezilyalıyız. Kimse ikinci derslik insan muamelesi görmeyecek.” şeklinde konuştu.

Silva, Covid-19 salgını süresince 695 bin Brezilyalının öldüğünü hatırlatarak Bolsonaro liderliğindeki yetkililerin hesap vereceğini kaydetti.

Parlamentoda yemin etti

Törene katılmayan eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun 31 Aralık’ta gittiği ABD’den dönerek dönmeyeceği bilinmiyor. ​​​​​​​

Brezilya’da, 31 Ekim 2022’de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan solcu Silva parlamentoda yemin etmişti.

Yemin törenine Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Kralı IV. Felipe, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez, Uruguay Cumhurbaşkanı Luis Lacalle, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve oldukca sayıda devletin diplomatik temsilcisi katılmıştı.

Hapisten devlet başkanlığına Lula da Silva

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık icra eden 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında oluşturulan yolsuzluk davaları sebebiyle 1,5 yıl hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle tekrardan başkanlık yarışına girmişti.

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisinin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı toplumsal yardımlar yardımıyla ortalama 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak halkın sevgisini kazanmıştır.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir önder olarak öne çıktı sadece 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları sebebiyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan yargı giymesi, 2018’de aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun kazanılmış olduğu seçimlerde aday olmasına engel oldu.

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula da Silva’nın, almış olduğu cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan görevli yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkemece düşürülmesi üstüne seçimlere katılmasının önü açıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir