Bulgaristan, Türkiye’nin LNG terminallerini kullanma mevzusunda anlaştı

Bulgaristan Ulusal Gaz Dağıtım Şirketi Bulgargaz, Türkiye’nin sıvılaştırılmış naturel gaz (LNG) terminallerini kullanıp, kendi sınırına nakil mevzusunda Türkiye’nin Boru Hatları ve Petrol Taşıma Anonim şirketi (BOTAŞ) ile antak kalma sağlandığını deklare etti.

Antak kalma, bugün Sofya’ya resmi bir ziyarette bulunan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov içinde imzalanacak.

Dönmez, dün akşam yapmış olduğu açıklamada Bulgargaz ile BOTAŞ içinde mühim bir antak kalma imzalanacağını ve Türkiye’nin Bulgaristan’a naturel gaz satacağını açıklamıştı.

Bulgaristan Enerji Bakanı Rossen Hristov ise geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin sıvılaştırılmış naturel gaz (LNG) terminallerinden 1 milyar metreküplük kapasite kullanmak için müzakerelerin sürdüğünü söylemişti.

Rusya, Bulgaristan’a gaz naklini durdurmuştu

Rusya, Bulgaristan’ın ruble olarak ödemeyi reddetmesi üstüne nisan ayında bu ülkeye yönelik naturel gaz satışını durdurmuştu.

Bulgaristan, Rusya’nın vanaları kapatmasının peşinden uygun fiyatlarla alternatif gaz arzı sağlamaya çalışıyordu.

Bulgaristan’ın senelik naturel gaz tüketimi ortalama 3,5 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor.

Bulgaristan Enerji Bakanı Hristov, daha ilkin yapmış olduğu bir açıklamada, LNG satın almakta sorun yaşamadıklarını sadece bunların boşaltılabileceği alan mevzusunda sorun yaşadıklarını ifade etmişti.

Yunanistan’da bulunan Revithoussa LNG Terminali’ni kullandıklarını belirten Hristov, “Bu terminal oldukça meşgul. Dedeağaç’ta yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) için mutabık olmamız da 2024’te başlıyor.

Gene de extra bir milyar metreküplük kapasiteye ihtiyacımız var. Türkiye’deki LNG terminallerinden yılda bir milyar metreküplük kapasite rezerve etmek ve gazın BOTAŞ şebekesinden sınırımıza geçmesi için görüşmeler yapıyoruz.” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir