Cenup Kore: Şimal Kore ile askeri anlaşmayı askıya alabiliriz

Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Şimal Kore’nin ülkesinin hava sahasını tekrardan ihlal etmesi halinde Seul’un Pyongyang ile 2018 senesinde yapmış olduğu askeri anlaşmayı askıya alabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Şimal Kore’nin geçen ay sonu Cenup Kore hava sahasını insansız hava araçlarıyla (İHA) ihlal etmesi iki ülke içinde gerilimin tırmanmasına yol açmıştı.

Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, bu açıklamayı Şimal Kore’nin ihtimaller içinde ihlallerine karşı alınan önlemlerle ilgili kendisine yetkililer tarafınca informasyon verilmesinden sonrasında yapmış oldu.

Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol adına izahat icra eden Basın Sekreteri Kim Eun-hye, “Devlet Başkanı görüşme esnasında, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerine, Şimal Kore’nin topraklarımızı işgal etmek için başka bir provokasyon düzenlemesi durumunda askeri anlaşmanın geçerliliğini askıya almayı gözden geçirmeleri emirini verdi” dedi.

2018 yılındaki antak kalma ne öngörüyor?

2018 senesinde iki ülke liderinin yapmış olduğu zamanı zirvede meydana getirilen askeri antak kalma, taraflar tarafınca “tüm düşmanca eylemlerin durdurulması, sınır çevresinde uçuşa yasak bölge oluşturulması ve kademeli olarak askerden arındırılmış bölge içindeki kara mayınları ve karakolların kaldırılmasını” öngörüyor.

Anlaşmanın askıya alınması, sınır karakollarının geri gelmesi, eski uçuşa yasak bölgede gerçek zamanlı tatbikatlar ve sınır ötesi propaganda yayınlarının tekrardan başlaması anlamına geliyor.

Yoon Suk-yeol’un mayıs ayında göreve gelmesinden bu yanan Seul’un, Pyongyang’a karşı daha katı bir tutum izlediği görülüyor.

Yoon seçim kampanyası esnasında da Şimal Kore’nin ihlallerinin sürmesi halinde askeri anlaşmayı askıya alacağı tehdidinde bulunmuştu.

Yoon, son olarak Şimal Kore İHA’larını ülke hava sahasına girmesini engelleyemediği sebebi öne sürülerek orduya sert eleştirilerde bulunmuştu.

Müdafa Bakanı Lee Jong-sup geçen hafta parlamentoda yapmış olduğu konuşmada, İHA savunmasını güçlendirmek için önümüzdeki 5 yıl içinde 440 milyon dolar harcayacaklarını duyurmuştu.

ABD: Seul’u, Pyongyang’ın nükleer saldırılarına karşı savunmaya kararlıyız

Ayrıca Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, ABD’nin Cenup Kore’yi, Şimal Kore’nin nükleer saldırısı dahil her türlü sertlik eylemine karşı savunmaya sonuna kadar kesin bulunduğunu söylemiş oldu.

Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un, ortak nükleer tatbikat açıklamasına atıfta bulunan Jean Pierre, iki liderin hükümetlerine söz mevzusu tatbikatlar yerine ABD’nin “genişletilmiş caydırıcılık” stratejisine dayalı, ortak müdafa hazırlıklarını daha da artırma talimatı verdiklerinin altını çizdi.

Jean Pierre, “ABD, ittifaka tamamen bağlıdır ve ülkenin tüm müdafa gücü Cenup Kore’ye genişletilmiş caydırıcılık sağlıyor” dedi.

Sözcü, “Kamboçya’daki görüşmelerinin arkasından (ABD Başkanı Joe) Biden ve Yoon, ekiplerine Şimal Kore’nin nükleer tabanca kullanımı dahil, bir takım senaryoya etkili ve iş birliği içinde bir cevap verme görevi verdi. Yoon da açıklamasında, bu göreve atıfta bulunuyordu” diye konuştu.

Öte taraftan Biden dün, iki ülkenin ortak nükleer tatbikatları görüşüp görüşmediği yönündeki soruya, “Hayır” yanıtını vermişti.

Yoon ise ülkesinin Chosun Ilbo gazetesine verdiği röportajda, “Etkili genişletilmiş caydırıcılık stratejisi için ABD ile ortak planlama ve nükleer kapasite açısından ortak tatbikatlar hakkında görüşme halindeyiz. ABD de bu mevzuda oldukça pozitif yönde.” ifadelerini kullanmıştı.

Şimal Kore, 2022’de 90’ı aşkın roket fırlattı

Şimal Kore, 2022’de önceki senelere nazaran, bir yılda fırlattığından daha çok sayıda roket ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da tansiyonu yükseltti.

Doğu ve batı yönlerine çeşitli tip ve menzillerde toplam 90’ı aşkın roket fırlatan Pyongyang yönetimi, Kasım 2022’de yalnız bir günde 23 roket ateşledi.

Pyongyang, 2023’ün ilk saatlerinde de balistik roket denemesi yapmıştı. Cenup Kore Genelkurmay Başkanlığına nazaran, mahalli saatle 02.50 sularında Ryongsong bölgesinden kısa menzilli balistik roket fırlatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir