Cenup Kore’nin yörünge aracı Nuri, Ay’ın yüzeyi ve Dünya’nın siyah beyaz fotoğraflarını gönderdi

İki ay ilkin uzaya fırlatılan Cenup Kore’nin yörünge aracı Danuri, Ay’ın yüzeyi ve Dünya’nın siyah beyaz fotoğraflarını başarıyla gönderdi.

Cenup Kore Uzay Ajansı (KARI) yapmış olduğu açıklamada görüntülerin, Ay yüzeyinden 120 kilometreden daha azca bir mesafeden 24 Aralık ile 1 Ocak içinde çekildiğini aktardı.

Açıklamada gönderilen fotoğraflar ve video görüntülerinin “2032’de Ay’a iniş için ihtimaller içinde bölgeleri belirlemede kullanılacağı” duyuruldu.

Danuri’nin her iki saatte bir ayın etrafındaki tam turunu tamamladığını kaydeden KARI, yörünge aracının ay yüzeyini haritalandırıp çözümleme edeceği ve manyetik kuvvet ile gama ışını ölçümleri yapacağı görevine gelecek ay başlayacağını bildirdi.

Açıklamada, Danuri’nin Dünya’ya göndereceği fotoğraf ve görüntü videoları vesilesiyle deneysel bir teknoloji olan “uzay internetinin” kontrol edileceği vurgulandı.

Cenup Kore’nin uzay için belirlediği hedefler neler?

ABD ile ay yörüngesi üstünde çalışan Cenup Kore 2032 yılına kadar Ay’a, 2045 yılına kadar ise Mars’a insansız uzay roketi göndermeyi hedefliyor.

Cenup Kore, kendi dilinde Ay anlamına gelen “dal” ve keyif anlamına gelen ‘nuri’ adını birleştirerek, uzay aracını Danuri olarak adlandırıyor.

Bu yıl ağustos ayında ABD’den SpaceX firmasına ilişik bir roketle fırlatılan Danuri, geçen ay da Ay yörüngesine girmişti.

Cenup Kore, kendi teknolojisiyle uzaya uydu yerleştiren 7’nci ülke

Cenup Kore geçen yıl ilk yerli roketi “Nuri”nin taşımış olduğu uyduları Dünya’nın 700 kilometre üstünde başarıyla yörüngeye yerleştirmişti. Böylelikle Cenup Kore kendi teknolojisiyle uzaya uydu yerleştiren 7’nci ülke olmuştu.

Cenup Kore’nin geliştirdiği ilk roket, 21 Ekim 2021’de üstündeki 1,5 ton suni uyduyu yörüngeye yerleştirmede başarısız olmuştu. KARI, Nuri roketinin 2027’ye kadar 4 kez daha uzaya fırlatılacağını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir