Çin, vatandaşlarından Covid testi isteyen ülkelere tepki gösterdi; misilleme tehdidinde bulunmuş oldu

Çin, yurt dışına seyahat icra eden vatandaşlarına bazı ülkelerin Covid-19 testi zorunluluğu getirmesine tepki gösterdi ve misilleme yapma tehdidinde bulunmuş oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, mevzu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada bazı ülkelerin ayırımı yaparak bir tek Çin vatandaşlarına Covid-19 testi getirme zorunluluğunun “kabul edilemez” bulunduğunu bildirdi.

Mao Ning, “Bazı ülkeler, yalnızca Çinli yolcuları hedefleyen giriş kısıtlamaları getirdi. Bu bilimsel dayanaktan yoksun uygulamalar kabul edilemez, Çin karşılık ilkesine nazaran bu ülkelere karşı tedbir alabilir.” dedi.

Dünya genelinde 12’ye yakın ülke, son yedi gün içinde Çin’den gelen yolculara Covid-19 testi zorunluluğu getirdi.

Çin’de tekrardan artışa geçen Covid-19 salgını

Covid-19’un dünyada görüldüğü ilk yer olan Çin’de, aradan geçen 3 yıla karşın virüs son dönemde tekrardan etkili olmaya başladı.

Geçen Kasım ayında tekrardan etken hale gelen salgında günlük olay sayısı, salgının ilk tespit edilmiş olduğu Aralık 2019’dan bu yana üstün dereceli kırmıştı.

2022 yılı Kasım ayının son haftasında günlük 35 binin üstünde yeni olay tespit edilen Çin’de, koronavirüse bağlı olarak 6 ay sonrasında ilk ölüm de gerçekleşmişti.

Çin, 2020’den bu yana yurt dışından gelenlere kapılarını mühim seviyede kapattı.

Pekin üç senedir ülkeyi ziyaret etmek isteyenlere gezgin vizesi vermezken, son üç senedir ülkeye gelenlere karantina uygulamasını mecburi kılıyordu.

Bununla beraber Çin, karantina uygulamasına 8 Ocak’ta son vereceğini açıklamıştı. Pekin, ülkeye giriş yapanlara 48 saat öncesinden alınmış Covid-19 testi zorunluluğunun ise devam edeceğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir