Çin’de Covid-19 yayılırken AB ülkeleri koordineli tedbirler üstünde anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile AB üyesi olmayan Schengen ülkeleri, Çin’de Covid-19 vakalarının artması sebebiyle koordineli tedbirler uygulanması mevzusunda anlaşmaya vardı.

AB ülkeleri, AB’nin ilgili kurumları ve Schengen üyesi ülkelerin kriz yönetiminden görevli yetkilileri, Çin’de vakaların artışına karşı neler yapılacağını ele almak suretiyle Brüksel’de bir araya geldi.

Toplantı sonunda İsveç’in dönem başkanlığını yürüttüğü AB Konseyinden meydana getirilen açıklamaya nazaran, toplantıdan Çin’e giden ve Çin’den gelen tüm yolculara tıbbi maske takmaları tavsiye edilmesi sonucu çıktı.

Görüşmede alınan kararlarda yolcuların Covid-19 testi yaptırmaları direkt mecburi tutulmadı.

Sadece AB ülkelerinin Çin’den gelen tüm yolculardan uçuştan 48 saat ilkin yapılmış negatif sonuçlu kontrol istemesinin de “kuvvetli şekilde teşvik edileceği” bildirildi.

AB üyeleri, Çin’den gelen uçakların atık sularının çözümleme edilmesi ve yolculardan rastgele örnekler alınarak epidemiyolojik durumun takip edeni için genom dizilimlerinin incelenmesi mevzusunda da anlaştı.

AB ülkeleri, ocak ayı ortasında durumu yine değerlendirecek.

Çin’in geçen ayın başlangıcında Covid-19 tedbirlerini gevşetmesinin peşinden ülkedeki artan vakalar ve kitlesel yayılmadan kaygı duyan oldukça sayıda ülke, Çin’den gelecek yolculara yönelik tedbirler alacağını bildirmişti.

İtalya, İspanya, Fransa benzer biçimde AB ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada benzer biçimde birçok ülke, Çin ve bölgelerinden gezi eden yolculara kontrol uygulanması ve sıhhat durumlarının izlenmesine yönelik önlemler duyurmuştu.

AB Komisyonu da birlik genelinde koordineli şekilde aynı tedbirlerin uygulanmasını istemiş, AB ülkelerinin büyük çoğunluğu da bu görüşe katılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir