Çin’in en büyük şehri Şanghay’da nüfusun yüzde 70’inin Covid-19 olduğu tahmin ediliyor

Çin’den geçen ayın başlangıcında Covid-19 tedbirlerinin gevşetmesinin peşinden, virüsün ülkenin en büyük şehri Şanghay’da nüfusun ortalama yüzde 70’ine yayılmış olduğu sanılıyor.

Şanghay Ruycin Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve kentin Covid-19 Danışma Kurulu üyesi Çın Arcın, Komünist Partinin gösterim organı “People’s Daily” gazetesine yapmış olduğu açıklamada, son bir ayda şehirde bahar aylarında Omicron vakalarının tetiklediği salgından 20-30 kat fazla enfeksiyon görüldüğünün tahmin edildiğini belirtti.

Nüfusu 25 milyonu aşan şehrinde ortalama 2 ay kapanmaya gidilmesine neden olan salgınında toplu testlerin uygulandığını, karantina merkezlerinde soyutlama edilen pozitif vakalarının çoğunun hastalık emaresi göstermediğini kaydeden Çın, “Şimdi salgın o denli yaygın ki muhtemelen nüfusun yüzde 70’ine ulaştı. Bu bahardaki salgının 20-30 katı bir sayı.” diye konuştu.

Çın, Ruycin Hastanesi acil bakım birimindeki hasta sayısının günde 1600’de kadar çıktığını, bunların yüzde 80’inin Covid-19 bağlantılı bulunduğunu, yaşlıların ve bağışıklık problemleri olan hastaların tüm vakaların ortalama yarısı olduğu bilgisini paylaştı.

Şanghay’da Omicron varyantını taşıyan vakaların tetiklediği salgın sebebiyle 28 Mart’ta süregelen kapanma, sıfır olay hedefine ulaşılamadığı için belirsiz süreyle uzatılarak haziran başına kadar sürmüştü. Salgında 2 ayda ortalama 600 bin olay kaydedilmiş, bunlardan 600’e yakını yaşamını yitirmişti.

Çinli araştırmacıların neticelerini Eğitim Bakanlığı desteğindeki bilim dergisi Frontiers of Medicine’de yayımladığı araştırmada, salgının Pekin, Şanghay, Guangcou ve Çongçing benzer biçimde büyükşehirlerde tepe noktasına ulaşmış olduğu, yeni yıldan itibaren 22 Ocak’ta başlamış olacak Bahar Festivali’ne kadar daha oldukca orta büyüklükteki şehirlere ve peşinden taşradaki yerleşimlere yayılmasının beklendiğini bildirilmişti.

Araştırmada, Şanghay’da sonbahar ve kış aylarında çözümleme edilen 300 numunenin DNA dizilimlerinde, Omicron’un 30 alt varyantına rastlanmıştı. Kentte BF.7 ve BA.5.2 alt varyantlarının hakim olduğu, ek olarak son iki ayda ABD ve Avrupa’da yayılan BQ.1 ve XBB alt varyantlarının da görüldüğü bildirilmişti.

1 Eylül-26 Kasım 2022 tarihlerini kapsayan araştırmada, Şanghay’da 5 bin 706 kişinin Kovid-19 bağlantılı rahatsızlıklar sebebiyle hastanelerde tedavi edilmiş olduğu, bunların ortalama yüzde 97’sinin orta ve hafifçe hastalık emaresi gösterdiği, yüzde 3’ünün ise ağır ve eleştiri durumda olduğu kaydedilmişti.

Cıciang eyaletinde günlük olay sayısı 1 milyona ulaştı

Öte taraftan Şanghay’ın güneyindeki Cıciang eyaletinde Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi, günlük olay sayısının 1 milyona ulaştığını ve artışın devam ederek bu ay sonunda tepe noktasına ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Merkez, 8 Ocak’tan itibaren sınırların açılması ve peşinden 22 Ocak’ta başlamış olacak Bahar Bayramı’nda yurt içi seyahatlerin artmasıyla yeni varyantlara bağlı artışın görülebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Çin’in geleneksel yeni yıl kutlaması olan Bahar Bayramı tatilinde büyük şehirlerdeki göçmenlerin memleketlerini ziyaret etmek için taşraya yapacakları seyahatlerle virüsün daha geniş alana yayılabileceği, bölgeler arası gelişmişlik farkları sebebiyle sıhhat sisteminin yetersiz olduğu bu bölgelerdeki salgınların daha çok can yitirilmesine yol açabileceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir