Cinsellik işçiliği tartışması Avrupa Parlamentosu’nda: Üye ülkeler düzenlemeler mevzusunda ayrışıyor

Geçtiğimiz senenin haziran ayına kadar Belçika’daki cinsellik işçileri kayıt dışı olarak çalışıyor ve toplumsal güvenlik, hastalık izni, banka kredisi benzer biçimde haklardan faydalanamıyordu. Normal olarak vergi de ödemiyorlardı.

Ek olarak web sitesi tasarımı yada muhasebe benzer biçimde alanlarda dahi olsa cinsellik işçilerine destek olan her insanın de mahkemelik olma riski bulunuyordu.

Fakat tamamı Avrupa’da bir ilk dünyada ise ikinci olan bir düzenleme ile kabahat kapsamı dışına alındı. Bu uygulama bazı ülkelerdeki benzer biçimde yasal hale getirme değil kabahat kapsamında çıkarma yönünde bir düzenleme olduğundan farklılık arz ediyor.

Belçika’da tüm üçüncü partilere verilen cezalar kaldırılırken bazı cinsellik işçilerinin de haklarını korumuş olan kontratlarla yasal olarak çalışmasına izin verilmiş oldu. 

Belçika’da cinsellik işçilerinin haklarını korumak için kurulan UTOPI Başkanı Daan Bauwens euronews’e “Bunun için fazlaca fazlaca fazlaca savaşım ettik,” açıklamasında bulunmuş oldu.

Düzenlemeden ilkin de ülkede cinsellik işçiliği tolere ediliyordu fakat Bauwens’e nazaran bu durum herhangi bir standart oluşmamasına yol açıyordu. Covid-19 kısıtlamaları esnasında cinsellik işçilerinin herhangi bir devlet yardımı alamaması ise ciddi zararlara yol açmıştı.

Sonrasında meydana getirilen büyük kampanyalar neticesinde cinsellik işçilerine destek elde eden bir program oluşturuldu ve yasal olmayan bu işçilere direkt destek sağlayamayan devlet bu programa katkıda bulunmuş oldu. Devam eden emek harcamalar neticesinde Ekim 2020’de kurulan koalisyon hükmeti cinsellik işçiliğini kabahat kapsamından çıkarmayı ajandasına aldı.

Öteki ülkelerde durum ne?

Cinsellik işçiliğini kabahat kapsamından çıkaran ilk ülke Belçika olmasına karşın Hollanda, Almanya ve Avusturya’da cinsellik işçiliği değişik formatlarda olsa da yasallaştırılmış durumda. İsveç ve Fransa ise dolaylı olarak engellemeyi hedefleyerek cinsellik işçiliği yapmayı değil onlardan hizmet almayı kabahat olarak kabul ediyor.

Cinsellik işçiliğinin iyi mi düzenleneceği ile ilgili tartışmalar artık Avrupa Parlamentosu’na taşınıyor. Sektörün iyi mi düzenlenmesi gerektiği üstüne bir rapor Hanım Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi tarafınca hazırlanıyor. 

Haziran ayında genel kurula gelmesi beklenen raporun bir çeşit yasaklama önermesi umut ediliyor.

Mevzuyu fazlaca kırılgan olarak tanımlayan raportör ve Alman parlamento üyesi Maria Noichl, “Cinsellik işçiliği küresel ve cinsiyet bazlı bir problem. Burada ağırlıklı olarak hanımefendiler bedenlerini erkeklere satıyor. Bu da güç dengelerini bozan ve toplumdaki eşitsizlikleri daha da tetikleyen bir durum,” ifadelerini kullandı.

Noichl Almanya’daki benzer biçimde liberal politikaların bayanların zorla çalıştırılması ve cinsel istismara kapı araladığını belirtti. Avrupa milletvekili tüm üye ülkelerde cinsellik işçiliğinin kabahat kapsamından çıkarılması ve cinsellik işçilerinin üzerlerindeki damganın kaldırılması ve temel haklara erişimlerinin sağlanması icap ettiğini altını çizdi.

Bu cinsellik işçilerinden hizmet alanların cezalandırılması anlamına geliyor ve bu politikayı savunanlar böylece para karşılığı sekse talebin azalacağını korumak için çaba sarfediyor. 

Hollandalı parlamento üyesi Sophie in’t Veld de “cinsellik işçiliği de bir emektir” diyerek bu mevzuda AB düzeyinde bir siyaset olmamasını garip buluyor.

Cinsellik işçiliğinin kabahat kapsamından çıkarılmasını korumak için çaba sarfeden in’t Veld, “Bu sektörde çalışanların da öteki tüm işçiler benzer biçimde haklarının olması lazım,” ifadelerini kullandı.

Bu şekilde bir düzenlemenin bir gecede başarıya ulaşamayacağını kabul eden in’t Veld bunun çözümü için cinsellik işçilerinin daha çok dinlenilmesi icap ettiğini altını çizdi.

‘Tek yol tamamen kabahat kapsamından çıkarma’

Avrupa Cinsellik İşçi Hakları İttifakı (ESWA) Koordinatörü Sabrina Sanche ise Avrupa Parlamentosu raporu mevzusunda endişeli. Raporun desteklemesi beklenen Nordic modeli cinsellik hizmeti vermeyi değil almayı kabahat olarak tanımlıyor. 

Sanchez’e nazaran bu çözülmesi ihtiyaç duyulan hiçbir problemi çözmüyor.

Sanchez kısmen de olsa cezalandırma suistimale ve işçilerin daha fena ve tehlikeli şartlarda çalışmaya zorlanmasına kapı araladığını savundu. Sanchez bu şekilde bir düzenlemenin cinsellik işçilerine istenmedikleri mesajı vermeye devam edeceğini ve üstü kapalı bir halde yetkililer ve müşterilerin sertlik uygulamasına yeşil ışık yakacağını belirtti.

Sacnhez ek olarak cinsel sömürünü kapsamının da tam olarak belirlenmemesi durumunda her çeşit cinsellik işçiliği AB’nin hanıma karşı sertliği engelleme düzenlemesine takılabileceğini altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir