Damda Salça Kurutanlara Flaş Uyarı!

Havaların sıcak geçmiş olduğu bugünlerde yurttaş kışlık salçasını yaparak damda kurutmaya çalışıyor.

Daha ekonomik ve sıhhatli olduğundan aileler, kendi gereksinimlerini karşılamak suretiyle domates ve biber salçasını yaparak damda kurumaya bıraktı.  Salça yapımı Eylül ayında artarken damda salça kurutanlara meteorolojiden uyarı geldi. 

Ani Yağışlara Dikkat!

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünce meydana getirilen açıklamada Adana ve Çevresinde Pazartesi gecesinden itibaren yer yer sağanak yağış planlanıyor. Yağışların aralıklı olarak Adana’nın değişik ilçelerinde Çarşamba gecesin kadar sürmesinin beklendiği açıklandı. Yağışları kısa süreli ve mahalli olması beklenirken salçasını kuruması için damda seren vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Ani yağışa hazırlıksız yakalanmamak için salçanın üstüne konulmaya hazır naylon branda bulundurmak emeğin boşa gitmesini önleyebilecek.

damda salça kurutma

Anız Yangınlarına Karşı Salçayı Korumayı Ihmal etmeyin!

Salçasını damda kurutan vatandaşları ikinci mühim problemi Anız yangınları sonucunda rüzgarın taşımış olduğu küller. Bu küllerden salçayı korumak için tülbent yada cibindilik şeklinde ince çarşaf kafi olabiliyor.

Genel Bilgiler: 

Güneşte salça iyi mi yapılır?

Saplarını ve çekirdeklerini paklayın. Kıyma makinasından yada robottan çekin. Yeteri kadar tuz atıp,aynen domates salçasında olduğu şeklinde düz kaplara koyup,güneşte katılaşana kadar beklemeye alın. Salçanızı daha kolay yapmak için, salça makinası da kullanabilirsiniz.

Adana'da Kadın Cinayeti: Başı Taşla Ezilerek Öldürüldü!

Adana’da Hanım Cinayeti: Başı Taşla Ezilerek Öldürüldü!

Güneşte salça iyi mi kurutulur?

Domates ve Biber salçası damda serilirken tepsilere ince bir katman olarak serilmeli.  Bolca güneşin olduğu yere konulmuş olan Salçanın üzerini tülbent ile örtülmlidi. Salça sık sık takip edilmeli ve her gün minimum bir iki kez tahta kaşık ile karıştırılmalıdır. Salça suyu her geçen gün azalmaya başlıyacaktır. Ortalama 4 ila 6 gün sonunda salça kıvama gelmiş olacaktır.

Iyi salça iyi mi anlaşılır?

Biber yada domates farketmeksizin Organik Salça daha canlı ve parlak kırmızı bir renge haizdir. Eğer salça, nefes bir renge sahipse o salça muhtemelen organik değildir. Bir salçadan maksimum lezzet ve sıhhat açısından yarar alabilmek için nefes renkli, organik olmayan salçalardan uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir