Eğitim Bir Sen’den “Eğitim Sezonu” Değerlendirmesi

Mehmet Sezer “Yeni dönem, büyük coşku ve buruk sevinçle başladı”

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer; ” 2022-2023 eğitim-öğretim yılı, yaşam şartlarının zorlaştığı, alım gücünün düşmüş olduğu, eğitim-öğretim masraflarının arttığı, iyileştirmelere ve yeni gelişmelere karşın istenilen seviyeye gelinemediği bir zeminde, sorunların gölgesinde başlıyor” dedi.

Zabıta Teşkilatının Kuruluşunun 196. Yıl Dönümünü Kutlanıyor

Zabıta Teşkilatının Kuruluşunun 196. Yıl Dönümünü Kutlanıyor

Türkiye’de ve Adana’da yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer 2022 – 2023 eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Okulları, sınıfları, öğrencileri, öğretmeleri ve tüm eğitim çalışanlarını oldukça özlediklerini ifade eden Başkan Sezer mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni dönem çoğumuz için hayırlı olsun. Eğitimin bir paydaşı ve eğitim çalışanlarının hak mücadelesinde en büyük yoldaşı olan Eğitim-Bir-Sen olarak bu zamanda de hak arayışımızı sürdüreceğiz” dedi.
Yeni döneminde bazı sıkıntılarla başladığının altını çizen Mehmet Sezer bu sorunların bir an ilkin çözülmesi çağrısında bulunarak açıklamalarını şöyleki sürdürdü; “Yeni dönem, iyileştirmelere ve yeni gelişmelere karşın istenilen seviyeye gelinemediği bir zeminde, sorunların gölgesinde başlıyor.

Eğitim çalışanlarımızın çabuk olarak çözülmesi ihtiyaç duyulan problemler var. Bu tarz şeyleri başlıklar halinde bile sayacak olsak sayfalar meblağ sadece bir kısmını bilhassa belirtmek isterim. Ilk olarak Öğretmenlik meslek kanununun kapsamının genişletilmesi, başta kariyer basamakları olmak suretiyle sorunlu tarafların giderilmesi gereklidir. Eğitim çalışanlarının mali ve özlük hakları iyileştirilmelidir.Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı, kadrolu istihdam esas olmalıdır.GİHS, THS ve YHS ve öteki hizmet sınıflarına doğal olarak eğitim çalışanlarının hakları iyileştirilmelidir.Öğretmenlerin yer değişikliği süreci tekrardan kurgulanmalıdır. Yönetici görevlendirme süreci tekrardan ele alınmalı, eksiklikler giderilmelidir.Okulların destek personel ve donanım ihtiyacı karşılanmalı, okullara tahsis edilen ödenek, harcama kalemleri çeşitlendirilerek gereksinimleri karşılayacak şekilde artırılmalıdır.Eğitimcilere şiddete karşı yasal düzenleme yapılmalıdır.Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalıdır.İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi hayata geçirilmelidir.Kadrosuz usta öğreticilere sendika hakkı tanınmalıdır.

Değişen şartlar göz önüne alınarak banka promosyon sözleşmeleri güncellenmelidir.Ek gösterge artışındaki eksiklikler giderilmelidir. Eğitim ödeneği tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmeli ve miktarı arttırılmalıdır.
Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye’nin daha müreffeh olma yolundaki uzun vadeli hedeflerine sadece sorunlarını aşmış bir eğitim sistemiyle erişebileceğine inandığını vurgulayan Başkan Mehmet Sezer açıklamalarını; “Eğitimcilerin beklentilerinin yerine getirilmesinin önemini ifade ediyor, sorunların çözüme kavuşturulacağı bir eğitim-öğretim yılı temenni ederek, tüm eğitim çalışanlarına ve öğrencilerimize başarı dolu bir yıl arzuluyorum”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir