Emerit Papa Benedict’in vefatı Papa Francis’in emekliliğini kolaylaştırdı mı?

Katolik dünyasının eski ruhani lideri Papa Benedict’in vefatının arkasından çekilme mektubunun 9 senedir hazır bulunduğunu söyleyen Papa Francis’in emekliye ayrılmasının önündeki bir engel daha kalkmış oldu. 

Altı ay ilkin sıhhat sorunları sebebiyle çekilme edeceği yönündeki spekülasyonları bir kenara iten Papa Francis Aralık ortalarında ise çekilme dilekçesini Eski Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone’ye verdiğini ve tıbbi sebeplerin çalışmasına engel teşkil etmesi durumunda dilekçesini dikkate almasını istediğini belirtmişti. 

Şu anda 86 yaşlarında olan Papa Francis, Benedict’in emekli olduğu yaştan bir yıl daha yaşlı. Her ne kadar baston ve tekerlekli sandalyeye gerekseme duysa da emek harcama ritminde şu ana kadar bir yavaşlama görülmedi. Bu ay Afrika’ya ve ağustosta Portekiz’e gezi etmesi planlanıyor.

Fakat sağlığı kötüye bile gitse emekli bir başka papanın bulunması kendisinin emeklilik planlarını askıya almasına niçin oluyordu. 

Sadece 90 yaşına yaklaşan ruhani liderin bundan bu şekilde çekilme etme ihtimalinin artması umut ediliyor. 

Kilise’de “oldukça başlılık” tartışması

Aslen uzun yaşam süreleri papaların istifalarını düşünülemez hale getirmişti. Papa Benedict neredeyse 600 yılda ilk çekilme eden Papa olmuştu. Bu da eski papaların rolünü düzenlemeye yönelik çağrılar alınmasına niçin oluyordu. Zira emekli papaların yapmış olduğu kimi açıklamalar Papa Francis’inkilerle ters düşebiliyor bu da kamuoyunda kafa karışıklıklarına niçin olabiliyordu.

Papa Francis geçen ay bir İspanyol gazetesine verdiği demeçte “emerit” papaların hukuki statüsünü tanımlama niyetinde olmadığını söylemiş, sadece Vatikan’da bu tür kuralların yazılabileceğini belirtmişti.

Papa Benedict’e yakınlığıyla tanınan Vatikan’ın eski gömü bakanı ve en üst düzey üçüncü kardinali George Pell ise emekli bir papanın “emerit” unvanını koruyabileceğini ve kardinalliğe geri dönebileceğini söylemişti. 

İtalya’nın Bologna Üniversitesi’nde mevzuyu inceleyen akademisyenler ise Kilise’nin “iki başlı” görüntüsü olmaması gerekliliğinin altını çizerek Pell’in kardinallik önerisinin aksine eski papaların “Roma’nın Emerit Piskoposu” olarak adlandırılması gerektiği görüşünü sundu. 

Papa Francis’in de temmuzda Reuters’e verdiği demeçte kendisine tam olarak bu şekilde hitap edilmesini istemesi de dikkatlerden kaçmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir