Erdoğan: Işgören ve emekli maaşlarına meydana getirilen zam yüzde 30’a çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm işyar ve emekli maaşlarına meydana getirilen zammın yüzde 30’a yükseltildiğini duyurdu.

Erdoğan, “En düşük emekli maaş tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Işgören ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık” dedi.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, asgari ücret desteğini de 400 liraya yükseltme sonucu aldıklarını kaydetti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Aralık ayı itibarıyla 2022 enflasyonu yüzde 64,27 olarak hesaplamış;  işyar ve emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapılacağı belirtilmişti. 

“Mücadelemizle işyar zammı yüzde 30’a terfi etti”

Ayrıca Işgören-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sonucu memnuniyetle karşıladıklarını deklare etti. 

Yalçın, Twitter mesajında, “Mücadelemizle Kamu Görevlileri için ocak zammı yüzde 30’a yükseltilmiştir. Ne talebimizde ne güvenimizde yanılmadık. Işgören-Sen var ise çözüm devamlı vardır. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı. 

Daha önceki mesajında yüzde 25 zammın beklentileri karşılamadığını ifade eden Yalçın, “Işgören-Sen Başkanlar Kurulu olarak; yüzde 25’in beklentileri karşılamadığını ifade ediyor, “Seyyanen Ek Bir Adım” daha atılması gerekliliğini hükümetin dikkatine sunuyor, talebimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.” demişti. 

Zamlı işyar maaşları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan yüzde 30’luk zam oranı doğrultusunda, aile yardımı ödeneği dahil, en düşük işyar maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük işyar emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya terfi etti.

Gömü ve Maliye Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işyar ve emeklilere bu aydan itibaren maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağını açıklamasının arkasından kamu görevlileri ve emeklilerin aylık ve ücretlerinde meydana getirilen artışlar belli oldu.

2023 senesinde kamu görevlilerinin mali ve toplumsal haklarında meydana getirilen artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Toplumsal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmişti.

Ocak ayından geçerli olmak suretiyle kamu görevlileri ile işyar emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 8 oranında artış öngörüldü. 2022 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 15,40 olarak gerçekleşti. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 8,48 artışla beraber kamu görevlileri ile işyar emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Ocak 2023’ten geçerli olmak suretiyle toplamda yüzde 16,48, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise gerçekleşen enflasyona bağlı olarak yüzde 15,40 artış sağlanması planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla bu oranlar yüzde 30 olarak uygulanacak.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük işyar maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük işyar emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya terfi etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “seçim” açıklaması

Erdoğan, seçim geçmişine ilişkin, “Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir. Zira biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın arkasından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, seçim geçmişine ilişkin münakaşa yaşandığı, 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs’ın ifade edildiğini belirterek, “Seçim zamanı öne çekilecek mi tarih ne vakit açıklanır, kamuoyunda konuşulan tarihler gündeminizde mi?” sorusuna Erdoğan, “Sular durulmadan olmaz. Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir. Zira biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz.” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir