Eski Ideal Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti hakkında ne biliniyor?

Eski Ideal Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş, 30 Aralık’ta Ankara’da uğramış olduğu silahlı hücum sonucu yaşamını yitirdi.

Memleketi Bursa’da toprağa verilen Ateş cinayeti hakkında neler biliniyor?

Çukurambar’da vuruldu

Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi’nde bir binadan çıktıkları sırada silahlı saldırıya uğradı.

Saldırıda Sinan Ateş bacaklarına ve başına isabet eden kurşunla ağır yaralanırken, Selman Bozkurt omzundan yara aldı. Ateş kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Ankara Valiliği, Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, 3 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten meydana getirilen açıklamada, “Eski Ideal Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti faillerinden olduğu değerlendirilen 1 şahıs ve vakaya karışan 2 şahıs olmak suretiyle 3 şahıs gözaltına alınmıştır. Vakayla ilgili öteki şahıs ve faillerin yakalanmasına yönelik emek harcamalar devam ettirilmektedir.” ifadesine yer verildi.

Cenazesi, Bursa’da toprağa verildi

Ateş’in naaşı cumartesi günü Osmangazi ilçesi Başaran Mahallesi’ndeki babaevine getirilerek ailesi, yakınları ve komşularından helallik alındı.

Kalabalık bir grubun katılımıyla tekbir getirilerek yakarış edilmesi sonrasında cenaze, Yüce Cami’ye götürüldü.

Cami bahçesinde öğle vakti kılınan cenaze namazına, Sinan Ateş’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Refik Itina, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ile fazlaca sayıda şahıs katıldı.

Cenaze aracına konulmuş olan Ateş’in naaşı, yol süresince yürüyen kalabalık grubun eşliğinde Komut Sultan Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

Kılıçdaroğlu’ndan başsağlığı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uğramış olduğu silahlı hücum sonucu yaşamını kaybeden eski Ideal Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş için başsağlığı diledi.

Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

“Uğramış olduğu silahlı hücum sonucu yaşamını kaybeden, Ideal Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş’e Tanrı’tan rahmet, ailesine, dostlarına başsağlığı temenni ediyorum. Devlet, bu cinayeti tümüyle aydınlatmalıdır. Sokakları karıştırmak isteyenlerin oyunlarına düşülmemelidir.”

Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “Ideal Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in uğramış olduğu silahlı saldırıda yaşamını kaybettiğini büyük bir üzüntü ve endişeyle öğrendim. Sinan Ateş’e Tanrı’tan rahmet, ailesine ve camiasına sabır ve başsağlığı diliyor; saldırının tüm yönleriyle aydınlatılmasını temenni ediyorum,” yorumunda bulunmuş oldu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da toplumsal medya hesabından Ateş için taziye mesajı yayınladı.

Eski MHP’li Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu milletvekili Cemal Enginyurt ise “Ideal Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş kardeşim, Hain ve kahpece bir pusuyla şehit edilmiştir. Katillerin Tanrı belasını versin. Ruhu şad, Mekanı Aden olsun inşallah,” açıklamasında bulunmuş oldu.

MHP ve Ideal Ocakları taziye mesajı yayınlamadı

Sinan Ateş’in vefatıyla Türkiye’de 12 Eylül 1980 sonrası ilk kez Ideal Ocakları Genel Başkanlığı yapmış bir isim silahlı hücum sonucu yaşamını yitirdi. 1980 öncesi silahlı saldırıya uğrayan eski Ideal Ocakları Başkanı Muharrem Şemsek saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu.

Ateş’in suikastı sonrası Milliyetçi Hareket Partisi ve Ideal Ocakları’ndan herhangi bir taziye mesajı gelmemesi dikkat çekti. 

2019 senesinde Ideal Ocakları Genel Başkanı olan Sinan Ateş, İYİ Parti’nin müessese sürecinde MHP yönetiminden yana tavır almış ve  partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş 2020 senesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteği ile genel başkanlık görevinden çekilme etmişti.

Ateş, istifasını Twitter’dan şu sözlerle duyurmuştu: “Ideal Ocakları Genel Başkanlığı, yaşam boyu taşıyacağım en mukaddes unvan olacaktır. Ülküdaşlarım haklarını helal etsinler. Bu can bu bedende oldukça Liderim Sayın Devlet Bahçeli’nin ve davamın emrinde olacağım.”

Kulislerde ise Ateş’in yaşamış olduğu görüş ayrılıkları sonucu görevi bırakmak zorunda kalmış olduğu konuşulmuştu. Sinan Ateş’in İYİ Partili ülkücülerle fotoğraf çektirmiş olduğu yönünde haberler çıkmış, bu haberlerle ilgili toplumsal medya hesabından izahat icra eden Ateş, MHP’lilere “saygınlık suikastı” bulunduğunu belirterek “Bizim tavrımız da duruşumuz da nettir. Yetiştiğimiz Ocak Ideal Ocakları, partimiz MHP’dir” demişti.

“Bahçeli sonrası MHP lideri olarak kabul edilen birkaç isimden biriydi”

Sinan Ateş’i öldürenlerin “kimliklerini öğrendiğini” ileri devam eden Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada “Sinan Ateş suikastı siyasal cinayettir. Azmettirenler kriminal çeteyi taşeron olarak kullanmıştır. Bunu Adli olay diye yutturmaya kalkışabilirler. Polisin üstünde yoğun baskı iddialarını ciddiye almalıyız. Bir dönem Türkmen Dağına giden hemen sonra İstanbul-Maltepe-Gülsuyu’nda çeteleşen bir ekip var. Başlarında “Dado” adlı biri var. Doğukan Yardak… Yurt haricinde firari. Polisin elinde bir Dado daha var. Muhtemelen ördek” ifadelerini kullandı.

Sinan Ateş’in Ülkücü camiada sevilen biri bulunduğunu belirten Demirağ ayırca, Halk TV’ye yapmış olduğu açıklamalarda Ateş’in Devlet Bahçeli sonrası MHP lideri olarak görülen birkaç isimden biri bulunduğunu söylemiş oldu.

Alican Uludağ: Tetikçiler İstanbul’dan geldi

Gazeteci Alican Uludağ, Sinan Ateş hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin bazı bilgiler paylaştı. Toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada Uludağ, gözaltı sayısının beşe çıktığını, cinayette Eray Özyağcı ve Doğukan Çep isimlerinin öne çıktığını, tetiği çekmiş olduğu öne sürülen Özyağcı’nın hemen hemen yakalanamadığını, motosikleti kullanan Doğukan Çep’inse gözaltına bulunduğunu söylemiş oldu.

Uludağ devamında şu açıklamayı yapmış oldu:

“Bu kapsamda eski Ideal Ocakları Maltepe Şube yöneticisi Ufuk Köktürk gözaltına alındı. Köktürk’ün evinde 1 tane tabanca ve bu silaha ilişkin 2 tane şarjör ve 23 tane fişek ele geçirildi. M.Y. adlı şüpheli ise aranıyor.”

“Ufuk Köktürk’ün adı ‘MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu’ sıralamasında geçiyor. Sadece yönetimdeki görevine ilişkin detaylı data yok. Köktürk’ün olaydaki rolüne ilişkin de hemen hemen teyitli data bulunmuyor. Vaka, MHP teşkilatı içinde başka yöneticilere uzanır mı, şimdilik bilinmiyor.”

Mersin Ideal Ocakları Başkanı Yavuz Akgül’den Sinan Ateş açıklaması

Mersin Ideal Ocakları Başkanı Yavuz Akgül, Sinan Ateş cinayetiyle ilgili MHP’nin sessizliğini eleştirenleri eleştirdi. “Devlet Bahçeli bir mevzu hakkında yorum yapmıyorsa bir bilmiş olduğu vardır” diyen Akgül şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanmış olan vakalar göstermektedir ki MHP ve Ideal Ocakları’nın temelini sarsmaya yönelik iftiralar atılıp, karalama kampanyaları yapılıp idrak operasyonlarıyla düşürmeye çalışanlar apaçık ortadır. Ideal Ocakları ve MHP bu şekilde şeylere yem olmayacak kadar kutlu bir harekettir. Vakalara karşı yorum yapanlara bakınız ki hiçbirinin ne MHP ile ne Ideal Ocakları ile alakası kalmamış, Ülkücü Hareketin zamanında ekmeğini yiyip bugün Ülkücü Hareketi düşürmeye karşı fena göstermeye karşı and içmiş üç beş zavallıdır. Olayın içi yüzünü bilmeden, olayın müsebbini MHP ve Ideal Ocakları olarak gören, suçu tamamen MHP ve Ideal Ocakları’na yıkmaya çalışanlar hatta ve hatta ‘Biz katilin kim bulunduğunu biliyoruz’ diyecek kadar alçalanlar, ‘Ahde vefa imandandır’ sözünü asla ettiler diyenler, ‘MHP ve Ideal Ocakları benim için bugün bitmiştir’ diyenler pişman olacaklarını bilmemekle birlikte MHP ve Ideal Ocakları’nı başsağlığı dilememekle suçlamışlardır. Ülkücü Milliyetçi Hareketin Lideri Sn. Devlet Bahçeli bir mevzu hakkında yorum yapmıyorsa bir bilmiş olduğu vardır ve tarih onun daima haklı çıkarmıştır. Şu şekilde cenazeye katılanlara bakın! Liderimizi, Ideal Ocakları Genel Başkanımızı cenazeye haiz çıkmamakla suçlayanlar olayın yaşandığı gün attıkları iftiralar ile MHP ve Ideal Ocakları’nı lekelemeye alışanlardan hangisi cenazeye katıldı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir