Fransa: Victor Hugo heykelinin restorasyonu ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi

Fransız meşhur yazar ve insan hakları savunucusu Victor Hugo’nun doğum yerindeki heykeli beklenmedik ırkçı tartışmalarının odağına oturdu.

2002 senesinde Senegalli heykeltraş Ousmane Sow tarafınca meydana getirilen ve 2003 senesinde Besançon şehrindeki İnsan Hakları Meydanı’na yerleştirilen heykel, zaman içinde yıpranarak kahverengi ve yeşil renge dönüştü. Belediye de heykelin restore edilmesi için bir uzmanla anlaştı.

Oldukça bayağı bir uygulamayla meydana getirilen restorasyondan sonrasında ise ülke genelinde ırk, kimlik ve Amerikan woke ideolojisinin ithali üstüne tartışmalar alevlendi.

Şehir konseyi toplumsal medya hesabı üstünden heykelin orjinaline sadık kalınarak restore edildiğini ve meşhur heykeltraş Sow’un heykelleri organik bronz renginde bırakmak yerine renklendirmeyi tercih ettiğini deklare etti. Açıklamanın altına hem pozitif yönde hem negatif eleştiriler yağdı. Negatif eleştirilerin odağında ise Hugo’nun ten rengi vardı.

Senegal’in Rodin’i olarak da adlandırılan Sow, 2016 senesinde yaşamını yitirdi. Bu yüzden Besançon’dan bir mahalli gazeteci Sow’un eşi Beatrice Soule ile irtibata geçti. Soule de restorasyonun hatalı bulunduğunu ve heykelin “Zenci Victor Hugo” şeklinde göründüğünü belirterek Sow’un bu şekilde bir amacının asla olmadığını söylemiş oldu.

Fakat hemen sonra New York Times’a konuşan Soule restorasyonun hatalı bulunduğunu onaylasa da kullandığı cümlenin yanlış bulunduğunu kabul etti.

Heykel bir kere daha restorasyondan geçirildi ve Soule bu kez mükemmel bir iş çıkarıldığını söylemiş oldu.

Fakat toplumsal medyada tartışmalar dinmedi. Sağ politikacılar şehrin Yeşiller mensubu belediye başkanını kendi ‘siyaseten doğrucu görüşlerini’ bir Fransız kahramanına yansıtmakla suçladı.

Cumhuriyetçi partiden senatör Max Brisson toplumsal medya hesabından, “Acaba #wokisme ve aptallık daha ne kadar ileri gidebilir?” yorumunu yapmış oldu. 

Haber ulusal radyo ve medyaya yansıyınca daha da büyüdü. 

Şehir konseyinin açıklamasından iki gün sonrasında yüzü maskeli saldırganlar heykelin yüzünü beyaza boyayarak web üstünden “güzel bir beyaz rengine boyanarak gerçek bir Fransız ve gerçek bir Besançonlu” bulunduğunu duyuru etti.

Belediye Başkanı Anne Vignot ise restorasyon talimatı verme haricinde süreçte görevi olmadığını belirterek, “Bu toplumumuzdaki göç ve ırkçılık mevzusundaki hastalığı ve krizi ortaya koyuyor,” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir