Gençleştiren ayva çekirdeği cilt toniği yapımı

Ayva nedir ?

Ayva hangi hastalıklara iyi gelir? Kaç kalori? Faydaları neler?

Gülgiller familyasına ilişik olan ayvanın kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ana vatanının Kafkasya ve İran olduğu tahmin edilmektedir. Devletimizde de oldukça oldukça tüketilen ayvanın tarımı; çoğunlukla, Ege ve Marmara bölgesinde yapılmaktadır. Dış kabuğu; sarı renkli ve tüylü olan ayvanın, genel olarak ve elmaya benzediği görülür. Sadece, armut ve elma kadar sulu değildir. Bu yüzden ”kuru” meyve olarak tasvir edilmektedir. Kuru ve sert yapısından dolayı yemesi zorlayıcıdır. Lezzet bakımından ise, öteki meyvelere nazaran daha ekşi ve tatsızdır. Malum bazı türleri; limon ayvası, ekmek ayvası, eşme ayvası ve çukur göbek ayvasıdır. Geldik bizim için en mühim kısma…

Ayva çekirdeğinin yağında, yağda çözünen antioksidanlar bulunur. Ayva çekirdeği toniği cildi derinlemesine beslerken yaşlanma etkilerini de oldukça geciktirir. Sivilcelerin yok edilmesinde etkili olan ayva çekirdeği genel olarak cilt lekelerinin tesirini de azaltır. Ayva çekirdeği cildi sıkılaştırırken cildin de nemlenmesini sağlar. Bilhassa tertipli kullanılan ayva çekirdeği yüzdeki siyah noktaların da süratli bir halde yok olmasını elde edecektir. Göz altında oluşan morlukların yok olması için de ayva çekirdeği maskesi yapmak gerekir. Bu maske göz altında oluşan torbaları da giderecektir. Ayva çekirdeğinin birbirinden oldukça faydası bulunmaktadır. Peki ayva çekirdeği toniği iyi mi yapılır? Hadi öğrenelim..

Ayva çekirdeği tonik maskesi tarifi

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır? Ayva Çekirdeği Jelinin Faydaları Nelerdir? - Sağlık Haberleri

 

İlk olarak olgunlaşmış bir ayvanın çekirdeklerini çıkarın, çıkardığınız çekirdek miktarı bir yiyecek kaşığı kadar ise üstüne yarım çay bardağından birazcık fazla ılık bir su ilave edin ve 2 gün süresince beklemeye alın. Peşinden yaptığınız bu karışım katılaşıp jel haline gelecektir. Cildinizde lekeli olan bölgelerin üstüne sürün, 20 dakika beklemeye alın ve sonunda ılık su ile durulayınız.

Ayva çekirdeği tonik maskesinin yararları

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? - Modanium

  • Cilt lekelerini  yok eder ve cildi pürüzsüzleşmesini sağlar.
  • Cildinizi güneşin zararı olan ışınlarına karşı korur.
  • Antioksidan özelliği yardımıyla cilt hücrelerini yeniler ve kırışıklıkların oluşumunu önler.
  • Cildin rutubet ihtiyacını karşılaması ve daha parlak bir cilde kavuşmasını sağlar.
  • Ayva çekirdeği maskesi, günlük cilt bakımı için idealdir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller yardımıyla cildin beslenmesi sağlar.
  • Sivilcelerin kurumasını sağlar.
  • Yüzdeki sarkmayı önler, cildin toparlanmasına destek sunar.
  • Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi, çevresel faktörler ve cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerinin kullanımı gözeneklerde kir ve yağ birikmesine niçin olur. Ayva çekirdeği cildi derinlemesine temizler. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler.
  • Bu malzemelerle meydana getirilen maskeler gözeneklerin sıklaşmasına destek sunar.
  • Ciltteki fazla yağı alır ve yağ dengesini düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir