Hırvatistan’ın katılmasının arkasından Schengen’e üye ülke sayısı 27’ye çıktı

Avrupa’da vize ve sınır kontrolü olmadan gezi imkanı elde eden Schengen bölgesi, 1 Ocak’ta Hırvatistan’ın katılımıyla 27 ülkeyi kapsayacak şekilde genişledi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden Hırvatistan, 1 Ocak’ta Schengen bölgesine dahil oldu. Böylece Schengen ülkelerinin sayısı 27’ye çıktı.

Hırvatistan, AB’ye katılmış olduğu 2013’ten beri Schengen kurallarını parça parça uygulamaya soktu. Hırvatistan, Schengene dahil olmanın mallar ve hizmetlerin özgür, süratli ve daha ucuz dolaşımı yardımıyla ülke ekonomisine katkı getireceğini, rekabet enerjisini artıracağını savunuyordu. Hırvatistan, ek olarak Schengen üyesi olarak gezim gelirlerinin de artacağını hesaplıyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak 2023’ten itibaren ülke sınırlarının kara yolu, demir yolu ve deniz kanalıyla meydana getirilen ulaşım ve taşımacılıkta Schengen kurallarına uygun hale geleceğini açıklamıştı.

Sadece havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 zamanı gösteriliyor.

Shengen bölgesi nedir?

Schengen bölgesi, 1985’te Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika’nın Lüksemburg’un Schengen nahiyesinde imzaladıkları özgür dolaşım anlaşmasıyla hayata geçirildi. Bu anlaşmayla 5 ülke ortak sınırlarda kontrolleri kaldırdı. Özgür seyahatin yanı sıra mal ve hizmetlerin de özgür dolaşımı sağlandı.

Schengen ülkeleri, kendi iç sınırlarında kontrolleri kaldırırken dış sınırlarda kontroller sıkılaştırıldı.

Schengen ülkelerinden birinden vize alan başka ülke vatandaşları yada bu ülkelerden birinde ikamet izni bulunan kişiler de Schengen içinde vize almadan gezi edebiliyor.

Hırvatistan ile beraber 22 AB üyesi ülke Schengen içinde yer ediniyor. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Çekya, Almanya, Danimarka, Yunanistan, İspanya, İtalya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, İsveç, Slovenya, Slovakya’dan oluşuyor.

Ek olarak AB üyesi olmayan 4 ülke İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn da Schengen içinde bulunuyor.

Schengen bölgesinin son genişlemesi 2011 senesinde Lihtenştayn’ın katılımıyla olmuştu.

60’tan fazla ülkenin vatandaşları, Schengen ülkelerine vizesiz gezi edebiliyor. 100’ün üstünde ülkenin vatandaşlarından ise vize isteniyor.

Bulgaristan ve Romanya’ya engel

AB Komisyonu, Hırvatistan’ın yanı sıra üye ülkelerden Romanya ve Bulgaristan’ın da Schengen katılmasını istiyor sadece bazı üyeler Romanya ve Bulgaristan’a engel çıkarıyor.

Avusturya, düzensiz göçün engellenemediği sebebi öne sürülerek iki ülkenin de Schengene girmesine karşı çıkarken Hollanda, yalnızca Bulgaristan’ın katılmasını istemiyor. İki ülke de yolsuzluk, sınır kontrolleri ve hukukun üstünlüğüyle ilgili endişelerini gündeme getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir