IMF Başkanı: 2023’te dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz

Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 2023 senesinde dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesinin beklendiği tahmininde bulunmuş oldu.

Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Dünya ekonomisinin büyük kısmı için 2023’ün zor bir yıl olacağı uyarısında bulunan Georgieva, “Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz. Resesyonda olmayan ülkeler bile yüz milyonlarca insan için resesyona girmiş şeklinde hissedecek.” dedi.

IMF’nin 2023’te resesyon beklentilerine ilişkin bir sual üstüne Georgieva, “Dünya ekonomisinin büyük kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan daha sıkıntılı bir yıl olacak.” yanıtını verirken, buna niçin olarak ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin şeklinde 3 büyük ekonomideki yavaşlamayı gösterdi.

Çin’deki yavaşlama dünya ekonomisini de etkileyecek

Bu senenin dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin için de zor olacağını kaydeden Georgieva, “Çin bu yıl daha da yavaşlayacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Georgieva, 40 yıl sonrasında ilk kez, Çin’in 2022’deki büyümesinin muhtemelen küresel büyümeyle aynı yada altında olacağı tahmininde bulunmuş oldu.

Georgieva, kısa vadede Çin’de artan Covid-19 vakalarının ise bu ülke haricinde dünya ekonomisi için fena haber bulunduğunu belirtti.

Covid-19 salgınının Çin ekonomisi üstündeki negatif etkilere değinen Georgieva, “Önümüzdeki birkaç ay Çin için zor olacak ve bu durum Çin’in büyümesine negatif etkilemenin haricinde bölge ve küresel ekonomik büyümeyi de negatif etkileyecek.” dedi.

“En dayanıklı ABD”

ABD’nin en dayanıklısı olduğuna işaret eden Georgieva, ülkede iş gücü piyasasının oldukça kuvvetli kaldığının görüldüğünü, ABD ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini sadece bunun ABD Merkez Bankasını (Fed) enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda bırakabileceğini söyledi.

“AB’nin yarısı resesyona girecek”

Georgieva, AB’nin ise Ukrayna’daki savaştan oldukca ciddi şekilde etkilendiğini belirterek bu yıl AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceği öngörüsünü paylaştı.

Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere bakıldığında ise yüksek faiz oranları ve doların kıymet kazanması sebebiyle tablonun daha da “vahim” bulunduğunu aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir