İngiltere nükleer yakıt üretimini çoğaltmak ve Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için fon oluşturdu

İngiltere hükümeti, nükleer yakıt üretimini çoğaltmak ve Rusya’ya bağımlılığın sona erdirilmesi amacıyla oluşturulan 75 milyon sterlin tutarındaki destekleme fonu için başvuruların açıldığını duyurdu.

Hükümetin oluşturduğu fondan yararlanmak isteyenler 20 Şubat’a kadar başvuruda bulunabilecek.

Uranyum dönüşümüne yatırım icra eden firmalar teşvik edilecek

Hükümet tarafınca temmuz ayında kurulmasına karar verilen fon, nükleer yakıt üretme sürecinde mühim bir aşama olan uranyum dönüşümüne yatırım icra eden hususi işletmelere mali yardımda bulunulmasını öngörüyor.

Rusya şu anda küresel uranyum dönüştürme kapasitesinin ortalama yüzde 20’sine haiz. Uranyum dönüşümü, nükleer yakıt üretiminde mühim bir aşama olarak görülüyor.

Fondan verilecek destek ile Rusya’nın bu alandaki tekelini kırmayı amaçlayan Londra, ulusal enerji güvenliğini güçlendirmenin yanı sıra yatırımcılar için yeni ihracat fırsatları yaratmayı hedefliyor.

Enerji Bakanı Graham Stuart mevzu ile ilgili basına yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arkasından gaz fiyatlarındaki üstün dereceli artışa dikkat çekerek, bu yeni durumun daha çok yerli yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi.

Enerji Bakanı, ülkenin enerji üretimi kapasitesini çoğaltmak için daha çok nükleer enerji tesisi inşa edilmesinin lüzumlu kıldığını savundu.

Hükümet, şu ana kadar 75 milyon sterlin tutarındaki fondan 13 milyon sterlinin ülkenin kuzeybatısında etkinlik gösteren Springfields nükleer yakıt üretim tesisine verilmesine karar verildiğini duyurdu.

Nükleer elektrik üretim kapasitesine planlanan yenilikler, İngiltere’nin dışarıdan almış olduğu naturel gaza bağımlılığını da düşürecek.

2021 rakamlarına bakılırsa İngiltere, enerji ihtiyacının ortalama 45’ini naturel gaz ile karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir