Iraklı eski siyasetçi kaçırılan 2,5 milyar dolarlık kamu parasının 2,6 milyon dolarını iade etti

Irak, kamu kaynaklarından kaçırılan 2,6 milyon doların daha geri getirildiğini fakat bunun ortadan kaybolan 2,5 milyar doların oldukca minik bir kısmı bulunduğunu deklare etti.

İş insanlarından eski üst düzey bürokratlara kadar bir oldukca kişinin karıştığı skandal halkın öfkesinin artmasına yol açmıştı. 

Irak, petrol zengini olmasına karşın son aşama yaygın yolsuzluklar sebebiyle halk ekonomik zorluklar içinde.

Yolsuzlukla savaşım ajansının başlangıcında bulunan hakim Haydar Hanoun, para destelerinin önünde düzenlemiş olduğu basın toplantısında “Bugün geri alınan miktar 4 milyar dinardır,” ifadelerini kullandı.

İsmini açıklamadığı bir zanlının paraları iade ettiğini ve 12 Ocak’ta hakim karşısına çıkacağını vurgulayan Hanoun, aynı kişinin toplamda 11 milyon doları zimmetine geçirdiğine inanıldığını belirtti.

AFP’ye konuşan bir yetkili ise adı açıklanmayan kişinin Eski Başbakan Mustafa el Kazımi’nin danışmanlarından Haysam el Cuburi bulunduğunu aktardı.

Muhammed Şiya el-Sudani,  el Kazımi’den görevi ekim ayında devraldı ve yolsuzlukla mücadelede emin bulunduğunu göstermek için büyük yolsuzluk davaları ile ilgili tertipli açıklamalarda bulunuyor.

Ülkenin veri idaresinin hazırladığı bir belgeye gore, Eylül 2021 ile Ağustos 2022 içinde 247 çek kullanılarak 2,5 milyar dolarlık kamu deposu 5 şirket üstüne aktarıldı. Hemen sonra bu para şirketlerin hesabından çekildi. 

Bir çok kaçak durumda olan bu hesapların sahipleri hakkında soruşturma kararları çıkarıldı.

Kasım ayında bu yolsuzlukta oranı olduğu belirtilen iş adamı Sudani Said Nur Zuhey Casim, 1 milyar dolardan fazla bulunduğunu itiraf etmiş olduğu paranın bir kısmını iade etti. Kefaletle özgür bırakılan iş adamı bir kaç ödemede 211,6 milyon doları iade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir