İran polisi, otomobil içindeki hanımlarda başörtüsü denetimine tekrardan başladı

İran medyası, Mahsa Amini adlı genç kadının gözaltında ölümünün arkasından ortalama 100 gün geçtikten sonrasında polisin otomobil içindeki hanımlarda başörtüsü denetimine tekrardan başladığını duyurdu.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisinin görüşlerini aktaran İran haber ajansı, polisin ülke genelinde otomobillerde hanımlarla ilgili “Nazer-1” adlı başörtü denetim uygulaması başlattığını bildirdi.

Buna bakılırsa, otomobil içinde başörtü takmayanlar telefon mesajıyla uyarılacak. Bu mesajda “aracınızda başörtüsü takmadığınız görüldü. Toplumun standartlarına saygı duymak ve bu eylemi tekrarlamamaya dikkat etmeniz gerekiyor.” şeklinde bir uyarı yer ediniyor.

Fransız Haber Ajansı (AFP), mesajın ilk versiyonunda yer edinen “bu eylemin tekrarı halinde bunun hukuki yaptırımları size uygulanacak” şeklindeki uyarı kısmının ise son halinde silindiğini aktardı.

Vasıta içinde başörtü takmayanlara ne ceza verileceği mevzusuna ise açıklık getirilmedi.

Anadolu Ajansı ise uygulamaya bakılırsa, kaide ihlalinin tekrarlanması halinde vasıta sahibinin emniyete çağrıldığını duyurdu.

“Aracınızda başörtüsü kuralı ihlal edilmiştir” şeklindeki uyarı mesajı uygulamasının, Mahsa Amini gösterilerinin başladığı eylül ayında askıya alındığı biliniyor.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “terbiye polisi” olarak malum İrşad devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke geneline yayılan yönetim karşıtı protestolara yol açmıştı.

İran Güvenlik Konseyi, 3 Aralık’ta yapmış olduğu açıklamada, gösterilerdeki toplam ölü sayısının 200’ü aştığını bildirmişti.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise 27 Aralık’ta yayımladığı raporda, Amini’nin ölümü sonrasında başlamış olan sokak gösterilerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 476 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran medyasına yansıyan haberlere bakılırsa, ülke genelindeki gösteriler esnasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Tepki çeken terbiye polisi kaldırılmıştı

İran genelinde uzun bir süredir devam eden protestoların fitilinin ateşlenmesine neden olan Mahsa Amini’yi ölümü öncesinde göz altına alan İrşad Devriyeleri aralık ayı başlangıcında feshedilmişti.

Günlük dilde terbiye polisi olarak malum teşkilat 2006 senesinde devrin cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafınca iffet ve tesettür kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuştu.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri terbiye polisinin yargı sisteminin bir parçası olmadığını ve kaldırıldığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir