İranlı rejim muhaliflerinden ortak yeni yıl mesajı: 2023 zafer yılı olacak

İran’da sokak gösterileri devam ederken aralarında eski İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin oğlunun da bulunmuş olduğu bazı rejim muhalifleri “özgürlük ve hakkaniyet” vurgusunun yapıldığı “ortak yeni yıl mesajı” yayımladı.

Ülke haricinde yaşayan oğul Rıza Pehlevi, aktivist Mesih Alinejad, kadın oyuncu ve aktivist Nazenin Bünyadi ile 2020’de Devrim Muhafızları tarafınca düşürülen Ukrayna yolcu uçağındaki İranlıların haklarını savunmasıyla ön plana çıkan Hamid İsmailiyun 2023 dolayısıyla ortak yeni yıl mesajı paylaştı.

İranlı rejim muhaliflerinin toplumsal medyadan paylaştıkları mesajda şu ifadelere yer verildi:

“2022 her inançtan, dilden ve yönelimden İranlıların dayanışma yılı oldu. Örgütlenme ve dayanışmayla 2023, İran milleti için özgürlük ve adaletin gerçekleşeceği zafer yılı olacaktır.”

İran’daki sokak gösterilerinde önder bulunmuyor

İran’da son yıllarda toplumsal ve ekonomik problemler sebebiyle patlak veren sokak gösterilerinde muhaliflerin birlik oluşturamaması münakaşa yaratıyor. 

Ülkede 3 ayı aşkın süredir devam eden Mahsa Amini gösterilerinde de bir önder olmaması, muhalifleri bu mevzuda bir isim arayışına sevk etti. 

Halkın büyük kısmı “rejim yanlısı” tutucu ve reformistlerden ümidini keserken, “rejim karşıtı” Rıza Pehlevi ve Halkın Mücahitleri şeklinde eski gruplara da sıcak bakmıyor.

Bazı platformlarda adı gündeme gelen Hamid İsmailiyun ise Pehlevi taraftarlarınca siyasal bir kişilik olmaması nedeni öne sürülerek sert eleştirilere doğal olarak tutuluyor.

Yeni yıl dolayısıyla piyasaya çıkan söz mevzusu ortak paylaşım, bir taraftan muhalif adların bir araya gelmesi olarak değerlendirilirken öteki taraftan birçok muhalif isim ve grubun dışarıda kalması şeklinde yorumlanıyor.

Gösterilerde gözaltına alınan 18 yaşındaki gence 2 kez idam cezası

Öte taraftan İran’da Mahsa Amini protestolarında gözaltına alınan 18 yaşındaki genç, “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla 2 kez idam cezasına mahkum edildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (HRANA), Mazenderan eyaletine bağlı Nuşehr kentindeki gösterilerde gözaltına alınan 18 yaşındaki Mehdi Muhammediferd’in yargılandığı davaya ilişkin informasyon verdi.

HRANA’dan meydana getirilen açıklamaya gore, mahkeme heyeti, Muhammediferd hakkında “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla 2 kez idam sonucu verdi.

Muhammediferd ek olarak “ülke güvenliğine karşı kabahat işlemek amacıyla toplanmaktan” 4 yıl, “ülke güvenliğini bozma kastıyla halkı harp ve öldürmeye tahrikten” 2 yıl, “ülke liderine hakaretten” 1 yıl, “rejim aleyhinde propaganda yapmaktan” da 6 ay olmak suretiyle toplamda 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nuşehr’de 30 Eylül’de gözaltına alınan Muhammediferd’e yöneltilen suçlamalar içinde “5 güvenlik görevlisinin yaşamını kaybetmiş olduğu 21 Eylül’de Nuşehr’de düzenlenen gösterilerin başını çeken adlardan biri olma” da yer ediniyor.

Muhammediferd’e avukat seçme hakkının tanınmadığı iddia ediliyor.

HRANA’ya konuşan bir yakını ise vakalara ilişkin kamera görüntülerinde Muhammediferd olduğu iddia edilen kişinin yüzünün tam seçilemediğini, sorgudaki ifadesinin de baskı altında alındığını söyleyerek tüm suçlamaları reddetti.

İran yasalarına gore, bir şahıs; halkın can, mal ve namusuna kastederek dehşet ve korku salmak için yakıcı yada ateşsiz tabanca kullanımı durumunda “muharip” olarak suçlanıyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) 27 Aralık’ta yayımladığı raporda, Amini’nin ölümü sonrasında süregelen sokak gösterilerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 476 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran medyasına gore de, ülke genelindeki gösteriler esnasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir