İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir Mescid-i Aksa’ya girdi

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya girdi.

Ben-Gvir, sabahın erken saatlerinde İsrail polisinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif’e girdi. Ben-Gvir, 5 yıl sonrasında Mescid-i Aksa’ya giren görevdeki ilk İsrailli Bakan oldu.

Filistinlilerce baskın olarak değerlendirilen bu fiil, İbrani takvimine nazaran “Tevet” ayının 10’uncu gününde (Asara BeTevet) gerçekleştirildi.

Ben-Gvir’in daha ilkin Mescid-i Aksa’yı “ziyaret” edeceğini duyurması, işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılanmış ve gerilimi tırmandırmıştı.

Ben-Gvir, yeni kurulan hükümette bakan olmadan ilkin milletvekilliği döneminde de Mescid-i Aksa’ya girişleri ve Filistinlilere yönelik söylemleri sebebiyle eleştiriliyordu.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün içinde 26 Ekim 1994’te imzalanan sulh antlaşmasına nazaran Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

2022’nin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından en belirgin yıl bulunduğunu açıklayan İslami Vakıflar İdaresinin verilerine nazaran 2022 yılı süresince 48 binden fazla İsrailli yerleşimci Mescid-i Aksa’ya izinsiz giriş yapmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir