İsveç Başbakanı: NATO’ya bir an ilkin katılmak için açıkladıklarımızı aynen yapıyoruz

Fransa’nın başkenti Paris’e resmi ziyaret gerçekleştiren İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “NATO’ya bir an ilkin katılmak için açıkladıklarımızı aynen yapıyoruz.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Kristersson, Elysee Sarayı’nda baş başa görüşme öncesi ortak basın açıklaması yapmış oldu.

Kristersson, Fransa’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine desteği ve güvenlik garantileri için teşekkür ederek, “NATO’ya bir an ilkin katılmak için açıkladıklarımızı aynen yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Macron’la görüşmelerinde ikili ilişkileri ele alacaklarını belirten Kristersson, iki ülkenin daha yeşil bir Avrupa Birliği’nin kapısını açtıkları değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Kristersson, İsveç’in AB dönem başkanlığını Avrupa’nın değişik krizlerle karşı karşıya bulunduğunu bir zamanda devraldığına değinerek, bu krizlerden en kötüsünün Ukrayna-Rusya savaşı bulunduğunu beyan etti.

“Ukrayna’nın zaferi Avrupa ve tüm dünya için esastır, varoluşsaldır” diyen Kristersson, enerji ve iklim krizleri ve artan enflasyonun ele alınmasının yanı sıra Avrupa’nın uzun vadeli rekabet enerjisini koruması icap ettiğini söylemiş oldu.

Kristersson, “Daha yeşil, güvenilir ve özgür bir Avrupa için kararlılıkla beraber çalışacağız” diyerek, Ukrayna’ya AB ve Transatlantik desteğin devamı için çalışmanın başat öncellikleri bulunduğunu kaydetti.

Enerji güvenliği, yeşil dönüşüm şeklinde mevzular üstünde de çalışacaklarını aktaran Kristersson, Ukrayna-Rusya savaşının, güvenilir enerji tedariğinin ve karbonsuz enerjinin AB’nin güvenliği için oldukça mühim bulunduğunu Avrupa’ya açıkça gösterdiğini altını çizdi.

İsveç yönetimi, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası Finlandiya ile beraber NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuş sadece Ankara’nın vetosuna takılmıştı. 

Ankara, Stockholm’den bazı adımları atmasını istiyor ve listesini verdiği adların iadesini talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir