Japonya Başbakanı ve Merkez Bankası’ndan şirketlere, enflasyon üstünde maaşları artırın çağrısı

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, şirketlere enflasyon oranını aşan maaş artışı yapmaları çağrısında bulunmuş oldu.

Şirketlere bu yönde telkinde bulunan Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda da bunun, tutarları yüzde 2 enflasyon hedefi civarında tutma çabalarını destekleyeceğini söylemiş oldu.

İkilinin açıklamaları, firmalar ve işçi sendikaları arasındaki senelik bahar ücret müzakereleri öncesinde geldi.

Firmalar tarafınca biriktirilen servetin son 30 yılda daha yüksek ücretler kanalıyla hane halkına yansımadığını belirten Kişida, hükümetin bu durumu değiştirmeyi umduğunu kaydetti.

Kişida, “Ücretlerin her yıl arttığı bir ekonomik yapı oluşturmak isterim” dedi.

Kuroda ise yüze 2 enflasyona sürdürülebilir bir halde ulaşmak için ultra gevşek para politikasını sürdürmekte karalı olduklarını açıkladı. 

Kuroda, ticari banka yöneticilerinin katılmış olduğu bir görüşmede yapmış olduğu konuşmada, “Japonya ekonomisi muhtemelen oldukça  istikrarlı bir büyümeyi sürdürecek. BOJ ekonomiyi parasal gevşeme ile destekleyecek, böylece enflasyon hedefi ücret artışı ile beraber sürdürülebilir ve istikrarlı bir halde karşılanacak” dedi.

Yakın vadede faiz artırımı olasılığını dışlayan Kuroda, yüzde 2’lik hedefe sürdürülebilir bir halde yetişmesi için ücretlerin daha çok artması icap ettiğini kaydetti. BOJ, Çarşamba günü üst üste dördüncü kez acil tahvil alım operasyonları gerçekleştirmiş oldu.

Enflasyon korkusu

20 senelik Japon devlet tahvilinin getirisi, BOJ’un teşvikleri aşamalı olarak azaltabileceği beklentisiyle kısa bir süre için yüzde 1,340’a ulaşarak Ekim 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Analistler, enflasyonun gelecek aylarda BOJ’un yüzde 2’lik hedefinin üstünde kalabileceğini; bu durumun ücretlerinde fazla artış görmeyen hanehalklarını vuracağını ve tüketimde gerileme korkularını körükleyeceğini söylüyor.

Japonya’nın çatı işçi sendikası, maaş görüşmelerinde yüzde 5’lik ücret artışı talep edeceğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir