Kefirin olağanüstü 5 faydası – Hanım ve Hanım

Sütün mayalanması Türk kültüründe ve öteki tüm medeniyetlerden oldukça değişik halde yorumlanmıştır. Kefir ve yoğurt mayalarının keşfedilmesi ile bugün tıp dünyasında isminden sıkça söz edilen pek oldukça değişik besinler ortaya çıkmıştır. Baskın probiyotik özelliği ile öteki süt ürünlerinden daha etkili yararlarından söz edebileceğimiz kefir; günümüzde oldukça uzun bir faydalar sıralaması ile karşımıza çıkar. Peki, kefirin insan vücuduna yararları nedir?

Sindirim sistemini düzenler

Kefir ve Faydaları | Probiyotik, Bağışıklık Sistemi ve Bağırsak İyileştirici

Kefir, yararlı bakteriler bakımından oldukça mühim bir besindir. Bu bakteriler bağırsak florasında yer alır ve gıda bileşenlerinin vücutta kullanılabilir hale gelmelerini sağlar. Bağırsaklarımızda yeterince bakteri olmaması durumunda, sindirim sistemi sorunları yaşarız, bağırsaklarımızda kafi bakterinin olmaması durumunda besinler sindirilemez ve posa olarak atılır. Besinlerin bileşenlerinden faydalanamayan insan vücudu, sağlıksız hale gelebileceğinden, sindirim sisteminin çökmesine sebep olacaktır.

Alerjilere ve alerjik astıma karşı savaşır

Alerjik Astımın 5 Belirtisine Dikkat - Memorial

Bağışıklık sistemimizin çeşitli besin ve maddelere karşı gösterdiği aşırı reaksiyonlara alerji adı verilir. Belirli durumlarda bu alerjik reaksiyonlara astım da eşlik edebilir. Alerji ve astımdan organik yollarla kurtulmaya yarayan kefir oldukça etkilidir, bilhassa antibiyotik kullanan kişilerin yararlı mikropları yerine koymak için kefir içmesi alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını azaltabilir.

Kolesterol düşürücü bir niteliği vardır

Cómo hacer kéfir de agua y de leche casero l Hogarmania

Günde bir bardak tertipli tüketimi durumunda fena kolesterol değerlerinde düşüş yaşanmaktadır. 2017 senesinde İran’da yürütülen bir çalışmada; bir grup hanıma tertipli ölçülerde azca yağlı süt ve kefir kontrollü seviyede verilmiştir. Belirli bir süre sonrasında, gözlemler sonucu kefir tüketen gruptaki bayanların fena kolesterollerinin yüksek oranda düşmüş olduğu saptanmıştır. Kefir tüketiminin kolesterol düşürücü özelliğine dair kati bilimsel veriler sınırı olan olmasına karşın, çeşitli deneylerinin sonuçlarında kefirin fena kolesterolde düşüşe yol açmış olduğu gözlemlenmiştir.

İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar enfeksiyonu neden olur? Belirtileri ve tedavi yolları… - Son dakika sağlık haberleri – Sözcü

Kefir, içinde bulunan probiyotiklerle idrar yolu problemlerinde pozitif yönde tesir yaratmaktadır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur. Eğer sık sık idrar yollarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, kefir ve probiyotik türleri olan; yoğurt, peynir şeklinde gıdaları tüketmeye itina gösterin. Tertipli olarak kefir tüketmek, idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Zayıflamaya ve kilo kontrolüne destek bir besindir

Kefir Diyeti Nasıl Yapılır? - Örnek Kefir Diyeti Listesi | KAHVEKAFE - Kahve Dünyasından Bilgiler ve Tarifler

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını elde eden kefir, bilhassa son dönemde diyetlerin olmazsa olmaz besinlerinden biri haline geldi. Hazımsızlık ve sindirim sorunlarıyla mücadelede mühim rol oynadığı için daha süratli çalışan ve yağları depolamadan vücuttan atan bir sisteme haiz olmanızı sağlar , dolayısıyla kısa sürede sağlıkla zayıflamanıza destek olur. Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız ve sıhhatli beslenmeye itina gösteriyorsanız, tertipli kefir tüketmeyi ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir