Kolombiya’da hükümetin 6 aylık ateşkes ilanı duyurusuna ELN’den yalanlama

Kolombiya’da etkinlik gösteren silahlı isyancı teşkilat Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) hükümetin ateşkes anlaşmasına varıldığı yönündeki açıklamasını yalan olduğunu beyan etti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, hafta sonunda ELN ve öteki 4 silahlı grupla 6 aylık ateşkes sağlandığını duyurmuştu.

Örgütün toplumsal medya hesabından meydana getirilen ve merkez komutanlığı imzası taşıyan açıklamada, “ELN Diyalog Heyeti, Gustavo Petro hükümetiyle çift taraflı ateşkes üstüne herhangi bir müzakerede bulunmamıştır dolayısıyla bu şekilde bir antak kalma bulunmamaktadır,” ifadeleri yer aldı. 

Petro toplumsal medya hesabından ülkeye “topyekun sulh” geleceğini belirterek, “Bu yürekli bir harekettir. İkili ateşkes, silahlı örgütlerin ve devletin buna saygı duymasını mecburi kılar. Ulusal ve internasyonal bir teyit mekanizması olacak. Kolombiya’ya topyekun sulh gelecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Anlaşmanın 1 Ocak-30 Haziran tarihlerini kapsadığını dile getiren Petro, “Bu ateşkesin amacı, etnik-bölgesel, köylü toplulukları ve genel olarak insani durumları ön plana çıkarmak ve saldırgan eylemleri askıya almaktır.” ifadesine yer vermişti.

Petro’nun ateşkes yapıldığını söylediği örgütler içinde ELN’nin yanı sıra Marquetalia Merkez Komutanlığı, tabanca bırakmayan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri muhalifleri (FARC), Kolombiya Gaitanista Öz Müdafa Kuvvetleri ve Sierra Nevada Öz Müdafa Kuvvetleri yer alıyordu.

3 yıl sonrasında görüşme masasına dönüş

Venezuela’nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas’ta bir araya gelen taraflar, 2019’da askıya alınan sulh görüşmelerini 22 Kasım 2022’de tekrardan başlatmıştı.

Norveç ve Venezuela gözlemcilerinin de hazır bulunmuş olduğu görüşmeye, Kolombiya hükümeti adına M-19 (19 Nisan hareketi) eski üyesi Otty Patino başkanlık ederken ELN heyetine ise Pablo Beltran liderlik etmişti.

İlk tur görüşmelerinde, 13 Aralık 2022’de ateşkese varılamadı sadece bazı bölgelerde insani yardım ve hapisteki ELN militanlarının şartlarını iyileştirme sonucu çıktı.

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos’ta görevi devralan sol görüşlü Gustavo Petro, iktidara ulaştığında Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Sulh Anlaşması’nı uygulamaya ve ELN ile de sulh görüşmeleri hayata geçirmeye söz vermişti.

ELN ile müzakerelerin geçmişi

Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere Santos döneminde başlamış ve bu müzakereler, Ekvador’un garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üstüne Havana’ya taşınmıştı.

Uzmanlara gore, finansmanını uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı madencilik ve adam kaçırma şeklinde yöntemlerle sağlamış olduğu tahmin edilen, 2 binden fazla mensubu bulunan ELN ile Kolombiya hükümeti arasındaki önceki görüşme girişimleri, örgütün içindeki dağınık güç ayrılığı ve köktencilik tavırlar sebebiyle ilerleyememişti.

Müzakereler, örgütün 2019’da bir polis okuluna düzenlemiş olduğu, 22 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu saldırının arkasından devrin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafınca askıya alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir