Kolombiya’nın cenk uçağı alımı için yapmış olduğu ön görüşmeler sonuçsuz kaldı

Kolombiya Müdafa Bakanı Ivan Velasquez, Fransız Dassault Aviation ve İsveçli Saab ile cenk uçağı alımı için yürütülen ön müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlandığını deklare etti.

30 yıl ilkin İsrail’den alınan 20 Kfir uçağı bulunan Kolombiya hava sahasını korumak, organize suçla savaşım ve hava gözetlemesi yapabilmek adına eskiyen filosunu yenilemek için ihaleye çıkmıştı.

Bir mahalli radyoda “Ne yazık ki yıl sonunda yürütülen ön müzakerelerde Fransız ve İsveçlilerle bir anlaşmaya varamadık,” ifadelerini kullanan Velasquez, tayyare alımı için tahsis edilen 678 milyon dolarlık bütçenin de kullanım süresinin dolduğunu belirtti.

Velasquez üretici şirketlerin önceki hükümet döneminde onaylanmış bütçe ile ilk etapta 3 ila 5 tayyare satışı halletmeye yanaşmadıklarını onun yerine toplamda 16 uçaklık bir alım sözleşmesi üstünde pazarlık yapmak istediklerini belirtti.

Öte taraftan bakan satın almayı yapmak için çabaların bu yıl devam edeceğini altını çizdi.

Kolombiya geçtiğimiz ay 3 milyar dolara 16 tane Fransız yapımı Rafale cenk uçağı alımı için Dassault’yla görüşmeler yürütüldüğünü bununla beraber Amerikan F-16 ve İsveçli Gripen uçaklarının da değerlendirildiğini açıklamıştı.

Kolombiya’da eskiyen Kfir uçaklarını yenilemek için daha önceki hükümetler da uzun süredir çaba sarfediyor fakat finansal zorluklar sebebiyle süre tamamlanamıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir