Myanmar’da bağımsızlığın 75. senesinde genel af: 7 bin mahkum özgür bırakılacak

Myanmar’ın askeri lideri General Min Aung Hlaing, ülkesinin İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasının 75. yıl dönümü sebebiyle çıkarılan af kapsamında 7 bin 12 tutuklunun özgür bırakılacağını bildirdi. 

General Hlaing, ciddi suçlardan yargı giymemiş öteki mahkumların cezalarının da kısmen hafifletildiğini dile getirdi.

Güneydoğu Asya ülkesinde, ordunun iki yıl ilkin Aung Sang Suu Kyi liderliğindeki demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirip yönetime el koyması sonrası cunta internasyonal izolasyona ve Batı yaptırımlarına maruz kaldı. 

Cunta lideri bazı ülkelere, yaptırımlara karşın ülkesine destek vermeyi sürdürdükleri için övgüde bulunmuş oldu.

Bağımsızlık günü münasebetiyle başkent Nepido’da konuşan General Hlaing, 2023’te yapılması planlanan genel seçimlerin de “özgür ve adil” olacağını söylemiş oldu. 

Bu yıl yapılacak genel seçim planlarını paylaşan Hlaing, öteki ülkeleri, internasyonal kuruluşları ve ülke halkını, hedefleri olan “gerçek, disiplinle gelişen fazlaca partili demokratik bir sistemi” desteklemeye çağırdı.

General Hlaing, konuşmasında, “Muhteşem halde alınan kararların başarıyla gerçekleştirilmesinin peşinden 2008 anayasasına uygun olarak özgür ve adil seçimler yapılacak. Devlet görevlerinin, kazanan tarafa demokratik standartlara uygun olarak devredilmesi için daha çok emek verme yapılacak.” ifadesini kullandı. 

Seçimlerin 6 aylık muhteşem hal durumunun biteceği ocak sonu ila şubat başlangıcında yapılabileceği kaydediliyor.

Bazı analistler, nazaran genel seçim planını, “ordunun iktidarı sandık yöntemiyle ele geçirme ve bunu normalleştirme adımı” olarak değerlendiriyor. 

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal gerilim yaşanmasının peşinden 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi başta olmak suretiyle birçok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına muhteşem hal duyuru etmişti.

Myanmar ordusunun, darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne dek 1800’ün üstünde şahıs yaşamını yitirdi. 

Darbeden bu yana ortalama 13 bin şahıs gözaltına alındı, 10 binin üstünde şahıs ise halen cezaevlerinde tutuluyor.

Siyasal Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) nazaran, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla şahıs yaşamını yitirdi ve 10 binin üstünde şahıs gözaltına alındı.

Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasal mahkum hakkında idam sonucu verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir