Netanyahu, BM’nin İsrail işgaliyle ilgili kararının hükümeti bağlamayacağını söylemiş oldu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin hukuki neticeleri hakkında Internasyonal Hakkaniyet Divanından (ICJ) “istişari görüş” talep edilmesi yönünde karar alınmasına tepki gösterdi.

Netanyahu’nun, kararla ilgili yapmış olduğu izahat, video kaydı olarak Başbakanlık Ofisi tarafınca gösterildi.

“Bugün alınan aşağılık karar, İsrail hükümetini bağlayıcı olmayacak.” diyen Netanyahu, Yahudi halkının, Filistin topraklarını ve “sonsuz başkent” Kudüs’ü işgal etmediğini ve BM’de alınan kararın bu zamanı gerçeği değiştirmeyeceğini belirtti.

Netanyahu, geçen günlerde bazı ülke liderleriyle görüşmelerde bulunduğunu ve bunun akabinde bu ülkelerin BM’den çıkan karar lehine oy kullanmayı reddettiğini savundu.

BM Genel Kurulu bugün Hakkaniyet Divan’ından İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin hukuki neticeleri hakkında “istişari görüş vermesini” isteyen sonucu kabul etmişti.

Genel Kurulda meydana getirilen oylamada, 87 üye ülke lehte, İsrail ve ABD’nin de aralarında bulunmuş olduğu 26 ülke ise aleyhte oy kullanmış, 53 ülke de çekimser kalmıştı.

11 Kasım 2022’de de BM Genel Kurulu Hususi Siyasal ve Dekolonizasyon Komitesinde, 1967’deki savaştan bu yana İsrail’in faaliyetleri sonucunda Filistinlilerin kendi kaderini atama etme hakkının reddedilmesinin yasal neticeleri hakkında Internasyonal Hakkaniyet Divanından görüş bildirmesini talep eden karar tasarısına ilişkin oylama yapılmıştı.

İsrail, 11 Kasım’da Filistin’in sunmuş olduğu tasarıya “evet” oyu vermesi sebebiyle Ukrayna’nın Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir