Papa 16. Benedikt: Katolik Kilisesi’ndeki cinsel istismarla en fazla savaşım eden isim

Geçen senenin son gününde 95 yaşlarında yaşamını kaybeden Papa 16’ıncı Benedikt, 20. yüzyılın en üretken Katolik teologlarından biri olarak, yazdığı ciltler dolusu kitabın yanı sıra vaaz ve konuşmalarla inancı halka özetleyen bir öğretmen-papa olarak tarihe geçti.

Sadece geride bıraktığı mirasının mühim bir başka yönüne dair pek övgü alamadı. Hatta devamlı eleştirilerin hedefindeki isim oldu. 

AP’nin haberinde Vatikan’da din adamlarının cinsel istismarı mevzusundaki tutumu tersine çevirmek için kendisinden önceki herkesten oldukca daha fazlasını yapmış olduğu belirtiliyor. 

Öyleki ki Papa 16. Benedikt, kardinal ve papa olarak, tacizci rahiplerin görevden alınmasını kolaylaştırmak için kilise yasalarında devrim durumunda değişimler yapılmasını sağlamış oldu ve yüzlercesini görevden aldı. 

Rahatsızlık mağdurlarıyla görüşen ilk papa oldu. 

Eski Papa John Paul II’nin yakın çevresi tarafınca oldukca sevilen bir seri pedofile karşı harekete geçerek 20. yüzyıl Katolik Kilisesi’nin en korkulu vakasında selefinin aksine adımlar attı. 

Sadece kim bilir oldukca daha fazlasının yapılması gerekiyordu. 

Zira ölümünün arkasından, istismar mağdurları, Katolik hiyerarşisinin geri kalanı şeklinde, kendisinin de kurumun imajını daha çok koruduğu, mağdurların taleplerinin önünde görmüş olduğu ve birçok yönden probleminin aslolan deposu olan ruhban sistemini savunduğunu belirterek, sicilinde övülecek pek de bir şey olmadığını düşündüklerini dile getirdi.

Din adamlarının tacizine uğrayanlarca oluşturulan ABD merkezli SNAP’tan (Rahiplerin Tacizine Uğrayanlar Ağı) meydana getirilen açıklamada, “Bizlere nazaran Papa 16. Benedikt, kilisenin onlarca senelik en karanlık gizemini kendisiyle beraber mezara götürüyor” denildi. 

Alman kilise rahatsız etme mağdurlarını temsil eden Eckiger Tisch ağından Matthias Katsch da Dpa’ya verdiği demeçte, kurbanların “mağduru oldukları sistemde uzun soluklu sorumluluğu bulunan şahıs” olarak tarihe geçeceği sözleriyle Papa 16. Benedikt’e tepkisini dile getirdi. 

Benedict’in 2013’teki istifasından sonraki yıllarda, ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan birkaç ülkeyi kapsadığına inanılmış olduğu “bela” dünyanın her yerine yayılmıştı.

Münih Piskoposu olarak vazife yapmış olduğu yıllarda dört vakayı ele alışı sebebiyle bağımsız bir raporda suçlandıktan sonrasında bile probleminin kişisel ya da kurumsal sorumluluğunu almayı reddetti. 

Keza istismarcıların suçunun üstünü örten hiçbir piskoposa yaptırım uygulamadı ve istismar vakalarının polise bildirilmesini hiçbir süre mecburi kılmadı.

Sadece Benedikt, seleflerinin tamamından ve bilhassa de nezarete altında yanlışların açıkca patlak verdiği John Paul’den oldukca daha fazlasını yapmış oldu. 

Papa Francis de ilk etapta problemi görmezden geldi sadece sonrasında Benedikt’in izinden giderek hiyerarşiyi görevli tutmak için tasarlanmış daha da katı protokolleri onayladı.

Dünya genelinde din adamlarının suistimalleri ve (kilise merkezli cinsel tacizlerin) üstünü örtme vakalarını izleyen çevrimiçi kaynak BishopAccountability’nin kurucusu Terrence McKiernan, “(Benedict) baskı altında kalmasına ve zorlanmasına karşın başka hiçbir papanın yapmadığı şeklinde davrandı, sadece papalık bu merkezi meselede tepki gösterdi.” diye konuştu. 

Çeyrek yüzyıl süresince İnanç Doktrini Cemaati’nin başkanlığını icra eden eski Kardinal Joseph Ratzinger, 1980’li yılların başlarında cinsel istismarın boyutlarını ilk elden görmüştü. 

Vakalar İrlanda, Avustralya ve ABD’den peyder pey Vatikan’a geliyordu. Ratzinger, hemen hemen rahatsız etme davaları ayyuka çıkmadan, 1988 tarihinde Vatikan hukuk departmanını tacizci rahipleri süratli bir halde görevden almasına izin vermesi için ikna etmeye çalışmıştı. 

O dönemki Vatikan yasaları rahipleri cezalandırmak için uzun ve karmaşık kanonik (kilise kanununa nazaran belirlenen) yargılamalar gerektiriyordu ve sadece iyileştirmeye yönelik pastoral (piskoposlarla ilgili) girişimler başarısız olduğunda son umar olarak başvuruluyordu. 

Bu yaklaşım felaketle sonuçlanmış ve piskoposların tacizcileri bir cemaatten diğerine taşıyarak yeniden saldırı ve rahatsız etme etmelerine olanak sağlamıştı. 

Hukuk bürosu, rahibin müdafa hakkının korunması icap ettiğini gerekçe göstererek 1988 senesinde Ratzinger’in talebini geri çevirmişti. 

Ratzinger, 2001’de John Paul’ü probleminin üstüne gidilmesi için ikna etmiş ve tüm istismar vakalarının incelenmek suretiyle kendi ofisine gönderilmesini sağlamıştı. 

Bir kilise avukatı olan Charles Scicluna’yı cinsel suçlar savcısı olarak yanına almış ve beraber harekete geçmişlerdi. 

Ratzinger’in 2002’den 2012’ye kadar savcısı olan ve şimdi Malta Başpiskoposluğu görevini yürüten Scicluna, “Davaları cuma günleri tartışırdık; o buna Cuma kefareti derdi” diyor.

Ratzinger’in kardinal ve papa olarak nezarete altında Vatikan, korkulu tacizcileri görevden almak için süratli yönetimsel prosedürlerin yolunu açtı. 

Kilise hukukunda meydana getirilen değişimlerle, cinsel istismarla ilgili süre aşımı süresinin toplu değil olay bazında ele alınmasına olanak sağlamış oldu. 

Rıza yaşını 18’e yükselterek reşit olmayanları sakınan kuralları ‘savunmasız yetişkinleri’ de kapsayacak şekilde genişletti.

Değişimler derhal tesirini gösterdi: Vatikan’ın şu ana kadar kamuya açıklanan tek istatistiki verilerine nazaran, 2004’le 2014 yılları aralığında, Benedikt’in sekiz senelik papalığının bundan önceki ve bir sonraki yılları da eklendiğinde Vatikan’a ortalama 3 bin 400 (rahatsız etme, saldırı) vakası geldi. 

Bu süre zarfında 848 rahibi görevden aldı ve 2 bin 572’sini de cezaya çarptırdı.

Görevden almaların yarısına yakını Benedikt’in papalığının son iki senesinde gerçekleşti.

Avustralya’dan Kardinal George Pell, “Bu belayla ilgili suçlamaları kilisenin düşmanları tarafınca uydurulmuş bir şey olarak düşünme eğilimi daima vardı” diyor. Pell’in kendisi de istismar ve mağdurları göz ardı etmekle suçlanmıştı. 

Melbourne’deki bir hapishanede 404 gün hücre hapsinde kaldıktan sonrasında rahatsız etme suçlamasından beraat eden Pell, “Papa Benedikt bunun bir unsuru bulunduğunu oldukca net bir halde fark etti, sadece problem oldukca oldukca daha derindi ve bu mevzuda bir şeyler yapmak için etkili bir halde harekete geçti.” diye konuştu. 

Almanya’nın Bavyera eyaletinde 1927’de doğan ve aslolan adı Joseph Alois Ratzinger olan eski Papa, 2005’te göreve vardığında kendisine Havari isimlerinden Benedikt’i seçti. Böylece Papa 16. Benedikt ismiyle Vatikan’ın ruhani lideri oldu. Benedikt, 600 yıl sonrasında görevinden çekilme eden ilk papa olarak tarihe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir