Polonya’nın üstün dereceli harp tazminatı talebine Almanya’dan ‘mevzu kapanmış oldu’ cevabı

Polonya, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan meydana gelen zararları tazmin etme taleplerini görüşmeyi reddettiğini deklare etti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Berlin yönetiminin gönderilen diplomatik nota mevzunun kapanık olduğu şeklinde yanıt verdiğini deklare etti.

Polonya, Almanya’nın sebep olduğu zararın 1,40 trilyon dolar bulunduğunu hesaplayarak tazminat talebinde bulunmuştu. Fakat Almanya bir oldukca kere savaşla ilgili mali taleplerle oldukca evvel uzlaşmaya gidilmiş bulunduğunu dillendirmişti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Alman hükümetin mevzuyla ilgili herhangi bir müzakereye yanaşmadığını duyurdu.

Öte taraftan açıklamada “Polonya Cumhuriyeti hükümeti 1939 ve 1945 yılları aralığında Almanya’nın saldırıları ve işgali sebebiyle oluşan ziyanı tazmin etme çabalarını sürdürecektir,” ifadelerine yer verildi.

İkinci Dünya Savaşı esnasında 3 milyonu Yahudi olmak suretiyle 6 milyon civarında Polonyalı yaşamını yitirdi. 1944 yılındaki direnişi bastırmak için Alman ordusu Varşova’yı yerle bir ederek 200 bin sivilin ölümüne yol açmıştı.

1953 senesinde Doğu Almanya’yı ihtimaller içinde harp tazminatından korumak için Polonya’nın komünist yönetimi Soyvetler Birliği’nin baskısı ile tüm harp tazminatı taleplerinden vazgeçmişti. 

Şimdiki hükümet ise o anki yönetimin pazarlık kapasitesi olmadığı için bu anlaşmanın geçersiz bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. İktidardaki milliyetçi Hukuk ve Hakkaniyet Partisi (PiS) iktidara geldiği 2015 yılından itibaren tazminat talebini yine gündeme getirdi.

PiS’in iç siyaset malzemesi olarak da kullandığı bu talepler Berlin ile Varşova arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir